INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
9 ushqime për të cilat trupi do t’ju falenderonte nëse do t’i konsumonit

9 ushqime për të cilat trupi do t’ju falenderonte nëse do t’i konsumonit

Publikuar më: 13:52 14-06-2018

Ekziston një botë e tërë ushqimesh të cilat janë për ju sa të mira aq edhe të shijshme. Po sikur të dinit edhe disa nga vlerat ushqyese të kësaj liste? Nëse doni të kujdeseni për shëndetin tuaj të përgjithshëm ose të kuroni një sëmudnje të veçantë, konsumoni këto ushqime. Trupi do t’ju falenderojë.

1. Mjaltë

Mjalti është një nga shëruesit më të mirë, të brendshëm dhe të jashtëm! Ai mund të shërojë plagët tuaja, të zvogëlojë inflamacioninsi, të vrasë mikrobet e këqija si dhe t'ju japë energji afatgjatë. Antioksidantët dhe mineralet janë përdorur si ilaç i lashtë për vite me rradhë, kështu që le të marrin një shënim bio nga paraardhësit tanë!

2. Banane

Kush do ta refuzonte një çokollatë me banane? Tani e tutje do të keni edhe një tjetër justifikim për ta konsumuar më shumë bananen. Bananet janë një shërim, thuajse si mjalti. Përmbajnë serotoninë që ndikon pozitivisht në gjumin dhe humorin tuaj.

Gjithashtu ju ndihmon të tretet pjesa tjetër e ushqimit në një mënyrë të shëndetshme dhe zvogëlon stresin.

4. Kosi

Mjeshtri më i madh i baktereve! Probiotikët janë sekreti prapa mjedisit të shëndetshëm bakterial që mbron sistemin tuaj imunologjik dhe tretës. Gjithashtu, për zonjat: kosi është me të vërtetë efikas për shëndetin vaginal, kështu që konsumojeni më shumë.

3. Xhinxher

Xhinxheri shpesh është përdoru duke u zier dhe duke u bërë çaj. Njihet për shërimin e dhimbjeve të barkut. Nëse problememt emocionale janë vazhdimisht shqetësuese për ju, duhet të konsumoni xhinxher. Do ta kthejë sistemin tuaj imun në atë të një ‘ëonder ëoman’.

5. Rrepa

Edhe pse nuk mund të jetë perime e preferuar nga të gjithë, sërish ëhstë një central i vërtetë elektrik. Ul presionine gjakut dhe ka veti në luftimin e kancerit. Një rrepë në ditë e mban mjekun larg.

6. Pjepri i hidhur

Ky nuk është saktësisht një ushqim i shndetshëm amerikan, por kulturat e tjera e kanë shfrytëzuar pjeprin apo shalqirin e hidhur për shekuj me radhë. Besohet se ky frut pastron trupin nga toksinat dhe ka veti për të luftuar kancerin. Pjepri i hidhur nuk ak shije ideale, nëse nuk e keni provuar më parë, por efektet e tij të fuqishmë në gastrointestit, në çrregullimet e lëkurës dhe plagë të tjera, janë një arsye e mjaftueshme për ta kosnumuar.

7.Pazi

Gjethet me ngjyrë të theksuar janë të dobishme veçanërisht për dobishme për forcimin e eshtrave dhe dhëmbëve. Përmbajnë kalcium dhe vitamina dhe minerale (Vitamina K dhe A)

8. Vaji i farës së zezë

Susam, luledielli, fara rrushi, çfarëdo! Vaji i farës është efektiv për fertilitetin dhe balancimin e hormoneve për shkak të niveleve të larta të vitaminës E, acideve yndyrore omega 3, dhe kolinës. Vaj i farës së zezë është provuar të trajtojë astmën dhe kanë veti antioksiduese.

9. Quinoa

Përmbajtja e proteinave të Quinoa është mbresëlënëse. Ato ndihmojnë në riparimin e muskujve dhe indeve. Pra, nëse jeni duke kërkuar për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe për të çlodhur enët e gjakut (falë magnezit), ju duhet të konsumoni quinoa.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.016145944595337
    array(1) { ["section"]=> string(78) "9-ushqime-per-te-cilat-trupi-do-t-ju-falenderonte-nese-do-t-i-konsumonit-61738" }