INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Bëni KUJDES! Nëse ju vjen ky mesazh në WhatsApp, mos e hapni KURRË! [FOTO]

Bëni KUJDES! Nëse ju vjen ky mesazh në WhatsApp, mos e hapni KURRË! [FOTO]

Publikuar më: 21:12 08-11-2018

Një mesazh në Whatsapp që paralajmëron përdoruesit për një kërcënim që do të pllakosë telefonin e tyre, po kalon “dorë më dorë”. Por, rezulton se vetë mesazhi është një mashtrim. Autoritetet po i paralajmërojnë përdoruesit të injorojnë një mesazh që i njofton ata për një video të “martinelit” që thuhet se do u nxjerrë celularin jashtë funksionit brenda 10 sekondave pasi mban një virus me vete.

Dërguesi i panjohur thotë se përdoruesit supozohet të jenë të pambrojtur ndaj një pjese të softuerit me qëllim të keq që shpërndahet përmes një linku videoje dhe i udhëzon ata që ta kalojnë mesazhin tek miqtë e tyre që e kanë aplikacionin.

Mesazhi gjithashtu njofton përdoruesit për scamin e “WhatsApp Gold”, një mashtrim i vërtetë që i kërkon përdoruesve të ëjnë “upgrade” për një shërbim premium.

Mesazhi i rrezikshëm thotë:

Një koleg i imi IT më ka këshilluar që një video e quajtur martinelli do të qarkullojë nesër në ËhatsApp , mos e hap. Ajo futet në telefonin tuaj dhe fshin çdo gjë. Përhap fjalën. Nëse merrni një mesazh për të përditësuar WhatsApp në WhatsApp Gold, mos klikoni !!!!!..”

dag.jpg

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0076038837432861
    array(1) { ["section"]=> string(75) "beni-kujdes-nese-ju-vjen-ky-mesazh-ne-whatsapp-mos-e-hapni-kurre-foto-78093" }