INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS

Ç’po ndodh me bizneset? Mijëra shkelje për 4 muaj, disa biznesmenë në burg...[VIDEO]

Publikuar më: 10:22 23-05-2018

Hetimi tatimor ka kryer qindra inspektime në 4 muajt e parë të këtij viti dhe shkeljet e konstatuara rezultojnë me mijëra. Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve raporton se bizneset kanë kryer mbi 2 mijë shkelje. Gjithësej janë kontrolluar 12.671 subjekte tregtare, nga të cilat 2.035 ose 16 % e  bizneseve kanë rezultuar me shkelje në vlerën mbi 50 milionë lekë. Numri më i lartë i penaliteteve ka qenë për mallra të pa shoqëruara me faturë tatimore në 923 raste, që zënë rreth 45% ndaj totalit. Për moslëshim kuponi, janë penalizuar 276 subjekte tregtare, 116 biznese s’kanë patur licencë dhe 25 subjekteve u është mbyllur veprimtaria ekonomike për 30 ditë. Gjithashtu puna në të zezë vijon në vendin tonë. Hetimi tatimor ka zbuluar se 174 biznese nuk deklaronin numrin e saktë të punonjësve. Këto biznese janë gjobitur dhe detyruar që të deklarojnë punonjësit pranë tatimeve. Shumë shkelje kanë qënë të rënda dhe për këtë arsye ato i kanë kaluar organeve hetimore. Gjatë muajve Janar – Prill janë referuar në Prokuroritë e Rretheve Gjyqësore të qyteteteve të ndryshme të vendit 67 subjekte tregtare, për 7 vepra penale me 85 autorë. 12 biznemenë janë arrestuar dhe pjesa tjetër po hetohen në gjendje të lirë.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0029058456420898
    array(1) { ["section"]=> string(78) "c-po-ndodh-me-bizneset-mijera-shkelje-per-4-muaj-disa-biznesmene-ne-burg-59282" }