INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Cilët besimtarë ndihen më të kënaqur me jetën, muslimanët, të krishterët apo budistët

Cilët besimtarë ndihen më të kënaqur me jetën, muslimanët, të krishterët apo budistët

Publikuar më: 10:52 12-04-2019

Besimtarët muslimanë ndihen më të kënaqur me jetën e tyre sesa besimtarët e feve të tjera. Në këtë përfundim ka arritur një studim i fundit.

Matja e nivelit të kënaqësisë së jetesës është afër përcaktimit të 'lumturisë' siç kemi arritur deri më tani, por një studim i ri i një psikologu gjerman sugjeron se ndjenja e 'njëshmërisë' parashikon kënaqësinë e përgjithshme.

Dhe kur studiuesit i ndanë 67.562 anketat e tyre tek njerëz të besimeve të ndryshme panë se besimtarët muslimanë e kishin më shumë ndjesinë e njëshmërisë.
anketuesit e tyre nga feja, muslimanët ndjenin ndjenjën më të madhe të njëshmërisë.

Hulumtimet nga një numër i caktuar i disiplinave, duke përfshirë edhe fenë, filozofinë dhe psikologjinë, kanë sugjeruar se llojet e ndryshme të lidhjes çojnë në një ndjenjë mbizotëruese të mirëqenies.

Kërkimet në disilpina të ndryshme si feja, filozofia dhe psikologjia sugjeruan se variantet e ndryshme të lidhjeve çojnë në një ndjenjë mbizotëruese të mirëqenies.

Cfarë është lumturia, si ta arrijmë atë? Kjo është një nga pyetjet më të mëdha të psikologjisë.

Një numër studimesh kanë treguar se njerëzit që e përshkruajnë veten si shumë besimtarë janë më te predispozuar të thonë se janë shumë të lumtur në jetë.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.027680158615112
    array(1) { ["section"]=> string(89) "cilet-besimtare-ndihen-me-te-kenaqur-me-jeten-muslimanet-te-krishteret-apo-budistet-91245" }