“Timoni” i famshëm simboli i kësaj fushate nga kryeministri Edi Rama, nuk ka kaluar thjesht dhe vetëm si batutë për partitë e reja.
Ato kanë analizën e tyre për kuptimin e vërtetë të kësaj fjale. Gjergj Bojaxhi, themeluesi i “Sfida për Shqipërinë” i ftuar në programin “3jat” pohon se kërkesat e Ramës do të rriten më shumë, për të përfunduar në autoritarizëm.
Vetingu i shumë diskutuar, për Bojaxhiun shihet në një tjetër dimension, në atë të pasurive të politikanëve. Për “Sfidën” pasuritë e tyre, nëse janë të pa justifikuara duhen sekuestruar. Ndaj sipas Bojaxhi korrupsioni i madh në Shqipëri nuk vjen nga prokurorët apo administrata, por nga vetë politika.
Në studion e “3jat” Bojaxhiu ka folur dhe për propozimin që në politikën tonë të ketë kufizim mandatesh dhe për të duhet të bëhet riciklimi i elitave politike në vend.

Published in INNEWS

E ftuar në programin “3JAT” deputetja e LSI-së  Silva Caka ka shprehur qëndrimin e saj personal rreth faktit se si duhet të vij partia e saj në zgjedhje, e vetme apo ne koalicion. Ajo është shprehur se do të dëshironte që LSI ta provonte veten në zgjedhje vetëm. Madje ajo shpreh bindjen që partitë politike duhet të bëjnë të njëjtën gjë, të masin veten përballë qytetarve shqiptarë. Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme:

 

Published in INNEWS

Gjatë bisedës në 3JAT Ben Blushi është pyetur për faktin se ku ka deshtuar Rilindja. Sipas tij Rilindja është nje grup njerëzish që nuk kanë asnje ideologji. Për të, ata kanë qëllim pasurimin e shpejtë. Ndërsa i pyetur për LSI, Blushi thekson se dështoi për të siguruar një ekuliber. Ja çfarë thotë Blushi gjatë emisionit:

Published in INNEWS

Mes disa dilemave, Blushi ka shprehur preferencat e tij për emrat e prozuara gjatë 3JAT.

Kë  do të zgjidhte mes Fevziut-Bejtes-Shkullakut-Bushatit-Frangajt-Cilit-Gjebresë dhe Çanit? Ja pergjigjet e Blushit:

 

Published in INNEWS

Debati për Ligjin e Importit të Mbetjeve ka përfshirë dhe analistët. Për emision 3JAT në IN TV, analisti Afrim Krasniqi ka dhënë opinionin e tij. Sipas tij politikisht Shqipëria ka nevojë të ketë një referendum dhe kjo mund të realizohet, pasi qytetarët i kanë mbledhur firmat njëherë 3 vjet më parë për të njëjtin ligj, madje dhe pala politike që u investua atë kohë për mbledhjen e firmave sot është në pushtet.

“Ndaj ata që janë sot në pushtet duhet të kërkojnë të paktën falje qytetarëve!” – tha Krasniqi
Po teknikisht, shton analisti, legjislacioni shqiptar i ka të qarta etapat që ndiqen për referendum dhe kushtet që jemi është pak e vështirë që pak njerëz për tre muaj të mund të mbledhin mbi 50 mijë firma, ndaj me shumë të ngjarë referendumi mund të mbahet vetëm në muajin dhjetor të vitit të ardhshëm. Po gjithësesi Krasniqi dhe për vitin tjetër thekson se ka një rrezik, meqë është vit zgjedhor i dyfishtë, pasi janë edhe zgjedhjet parlamentare dhe ato për President.

Ai për këtë fakt jep dhe argumentat: “Nëse njëri nga aktorët ndryshon pas zgjedhjeve gjithçka bëhet e pavlefshme, pra nuk ka shumë siguri as për mbajtjen e referendumit vitin tjetër.”
Analisti shpreh kritika dhe në lidhje me ndryshimet e qëndrimeve ndër vite të Edi Ramës dhe bën e një analizë në lidhje me ligje të ngjashme që aplikohen në vendet e BE, po Shqipëria thotë ai nuk afrohet për disa arsye.

Për më tepër ndiqni videon:

Published in INNEWS

Harroni çdo këngë që keni dëgjuar deri tani! Këto janë dy hitet e verës që patjetër nuk duhet ti dëgjoni... Këto janë trendet e muzikës shqiptare që "sheshin". Ndiqni videon nën komentin e Rudit dhe Mateos. 

Published in MAGAZINA

Ditën e djeshme arritjet e atletes Luiza Gega kanë tërhequr vëmendjen e prestigjiozes Al-Jazeera. Në një video të publikuar tregohej edhe një here se sa mbështetje kanë sportistët nga shteti shqiptar.

Published in INNEWS

E morët vesh?

Published in MAGAZINA

Emisioni 3JAT në IN TV, Rubrika: Shërbimi Informativ 3JAT...(SHI3). Titulli: Një leksion për virgjërinë

Published in 3JAT

Emisioni 3JAT në IN TV, Rubrika: Shërbimi Informativ 3JAT...(SHI3). Titulli: Kush i trash zërin Beqajt?!

Published in 3JAT
radio TV

Facebook

LIKE Shqip Top 10

poll