Pazar politik me postin e kreut të shtetit. Kështu deklaroi kreu i demokratëve Lulzim Basha, vetëm pak orë përpara se sa kuvendi të votojë kreun e ri të shtetit. 

Lulzim Basha:
“Rama dhe Meta po përdorin postin e presidentin si plaçkë për pazarin e tyre”.
Në ditën e 70 të protestës së opozitës, lidershipi demokrat thotë se kryeministri Rama është kërcënim për demokracinë.
Lulzim Basha
Edi Rama do ta fusë Shqipërinë në rrugë qorre, në zgjedhje pa opozitë, është rruga e shkatërrimit të demokracisë”.
Por Basha u zotua se nuk do të lejojë që kjo të ndodhë.
Lulzim Basha:
“Me asnjë mënyrë dhe në asnjë formë nuk do të lejojmë të marrësh peng demokracinë shqiptare për zgjedhjet të lira e të ndershme. Ora e përballjes po afron”.

Published in INNEWS

Parlamenti paralal i opozitës sot i ka pasur pjesën dërrmuese të fjalimeve të përkushtuara kundër kryeministrit Edi Rama. Nga goja e deputetëve kanë dalë etiketime nga më të çuditshmet si nastradin, gjel majë plepit, apo mashtrues.

Arben Ristani:
“Unë besoj se mund të lëvizim male e jo një spurdhjak si Edi Ramën”.
Demokratët janë të bindur se Edi Rama do të largohet nga karrigia kryeministrore, e do të jenë qytetarët ata që do ta detyrojnë të largohet. Në parlamentin paralel të demokratëve Sali Berisha thotë se kjo është rruga e vetme.
Sali Berisha:
“Tani Rama sdo të ketë as Zallher e as Surrel që të rrish, çadra do të krehë nga kjo zyrë”.
Nuk u la jashtë vëmendjes as fushata e kryesocialistit në mbarë Shqipërinë.
Sali Berisha
“Rama po shëtit në Shqipëri si fantazma e nastradinit për të zëvendësuar mashtrimet e vjetra me gënjeshtrat e reja”.
Berisha thotë se demokratët janë të gatshëm për çdo sakrificë.
Sali Berisha:
“Do të bëjmë çdo sakrificë për largimin e tij, Rama vjen tek ju e kakaris si gjeli maje plehut”.

Published in INNEWS

Pritshmëritë për zgjidhej të krizës u shtuan me mbërritjen e pajtimtarëve ndërkombëtarë por duket se asgjë nuk ka ndryshuar. Analistët parashikojnë skenare nga largimi i Ramës, në zgjedhje pa opozitën por edhe destabilitet të vendit.

Ja çfarë shkruajnë analistët më në zë në vend.
Andi BUSHATI
Lulzim Basha ka vendosur t’i thotë të gjithëve “JO”.Basha ka arritur aq shumë gjëra sa asnjë demokrat do t’i kishte imagjinuar përpara ngritjes së çadrës në 18 shkurt. Ndoshta Basha po kërkon shumë më tepër se kaq.Ai po synon t'a tërheqë zvarrë Edi Ramën.
Mero baze
Bisedimet mes dy palëve duket se janë bërë pa kuptim, dhe do të shkohet drejt zgjedhjeve pa Partinë Demokratike. E vetmja enigmë që ngelet pas kësaj, është nëse kjo që po ndodh me Partinë Demokratike është një betejë e Lulzim Bashës për t’i shpëtuar ballafaqimit zgjedhor, apo një imponim ndaj tij prej Sali Berishës për t’i shpëtuar reformës në drejtësi.
Sami NEZA
Rama duhet ta konsiderojë fort çështjen e largimit të tij nga kreu i qeverisë. Edhe pse nuk është zgjedhje e mesme, nuk është dramatike. Nëse qeveria bën zgjedhje më 18 qershor, opozita nuk do të marrë pjesë dhe ndërkohë alibitë e Ramës se opozita do të shkatërrohet janë budallallëqe
Qamil Xhani
Zhvillimet politike kanë marrë drejtimin më të gabuar të mundshëm. Fundi i negociatave i hap rrugë një skenari të errët, me zgjedhje pa PD dhe me destabilitet të gjithë vendit.

Published in INNEWS

Kreu i partisë Demokratike një ditë pas dështimit të negociatave ka qenë i vetmi që ka folur për bisedimet në tryezë. Sipas Bashës, kryeministri Rama i ka ofruar gjithshka përveç kërkesës së vetme të opozitës: 

Lulzim Basha:
“Dje Edi Rama e bëri të qartë se është gati të dorëzojë ministrat, kreun e KQZ, zyrtarë në polici po nuk është gati të dorëzojë karrigen e tij. Merri, ca problemi ka, merr – jep jap e merr, kështu funksionon pazari i peshkut të qelbur nga koka ku duan ta futin edhe PD në këtë Pazar”.
Lulzim Basha zbardhi disa detaje se përse sipas tij kanë dështuar negociatat për ti dhënë fund krizës politike në vend. Për opozitën nuk ka asnjë kompromis me zgjedhje të lira e të ndershme.
Lulzim Basha:
“Ne nuk duam pushtet në tavolinë, as poste ministrat as post presidenti e asnjë post për të bërë kompromis të ndyrë me zgjedhjet e lira e të ndershme. organizimin zgjedhjeve të lira e të ndershme, përmes qeverisë teknike që është e vetmja rrugë dhe rruga e ndershme për t’i dhënë fund krizës politike në Shqipëri”.
SIGEL REAGIM
Dialogu i munguar mes krerëve politik është zhvendosur në facebook.
Edi Rama:
“Një zë i ngjirur bërtet për t'u treguar përralla qorrave që s'duan të shohin shurdhëve që s'duan të dëgjojnë#VajmedetPDvajmedet kuku për ty ”
Lulzim Basha:
“Zëri im shërohet prapë po mendjes tënde si do ja besh..

Published in INNEWS

Vetëm pak orë pas dështimit të një marrëveshje e cila do ti jepte zgjidhje krizës politike në vend, Edi Rama ka zgjedhur Pazarin e ri të Korçës si shembull e transformimit të vendit nga qeveria e tij. Nëpërmjet nj statusi në facebook, ku ama shfaq Pazarin e ri të Korçës dje dhe sot, kryeministri ka vënë theksin tek rëndësia e vazhdimësisë së reformave, Rama tha se në rast se kjo ndalet vendi ka për të humbur shumë.
Edi Rama në facebook:
“MIRËMËNGJES ?
dhe ju uroj një ditë të mbarë më këtë imazh të Pazarit të ri në Korçë më 2013 dhe sot?
Shumë është bërë. Ende më shumë mbetet për t'u bërë. Por edhe shumë ka për të humbur nëse ndalemi sot. Prandaj këtë mbasdite do të jemi më shumë se kurrë tek Parku Rinia i Korçës, me votuesit e parë dhe rininë korçare, të bashkuar #PërKorçënQëDuam? #PërShqipërinëQëDuamme #Drejtësi #Shtet #Punë #Mirëqenieme #PartinëSocialiste

 

rama_pazari_i_korces.png

Published in INNEWS

Gjithçka mund të diskutohej por vetëm karrigia e Kryeministrit nuk mund të ishte në tryezën e bisedimeve për zgjidhjen e krizës politike në vend. Ishte kryeministri Rama i cili është shfaqur i gatshëm për çdo çështje por jo atë të karriges së kreut të qeverisë. Zyra e Bashkimit Europian ka bërë me dije propozimet në negociatat e eurodeputetëve me krerët e politikës shqiptare, për të zgjidhur krizën politike në vend.

Në njoftimin për shtyp thuhet se eurodeputetët Knut Fleckenstein dhe David McAllister kanë patur një “diskutim të mirë” me opozitën dhe mazhorancën shqiptare. Ajo që bie në sy është kërkesa e PD, për "Kryeministër teknik".
Mësohet se David McAllister si përfaqësues i partive të djathta europiane dhe Knut Fleckenstein nga e majta e Parlamentit Europian kërkuan që të bën ndryshime në 4 ministri, ndryshime që mund ta përcaktonte vetë PD, duke emëruar persona teknikë dhe jopolitikë, por do të emëroheshin prej Kryeministrit.
Veç kësaj, Basha shkoi më tej duke kërkuar që edhe kryeministri të ishte teknik, por ky propozim hasi në kundërshtimin e shefit të qeverisë.
Rama ishte dakord për të gjitha pikat e tjera, përveç kësaj të fundit, duke bërë që negociatat që zgjatën për më shumë se 5 orë të dështojnë.
Bashës po ashtu iu propozua edhe kreu i KQZ-së, Avokati i Popullit, disa drejtori të policisë në qarqe që do të ofroni siguri në zgjedhjet e përgjithshme, si dhe të drejtën e presidentin konsensual.
Ata gjithashtu propozuan idenë për diskutimin e datës së zgjedhjeve dhe për mundësinë e ndryshimeve para-elektorale në qeveri, për të ndërtuar një besueshmëri të gjatë në sistem. Mazhoranca pranoi pikat për aq kohë sa Vettingu do të votohet në parlament.
Partia Demokratike i qëndroi pozicionit për kryeministër teknik dhe sistem votimi elektronik për zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Published in INNEWS

Dy “misionarët” europianë, Zv.Presidenti i PPE-së, David McAllister dhe eurodeputeti Knut Fleckstein kanë nisur takimet për zgjidhjen e krizës politike në vendin tonë.
Ata e nisën nga kuvendi me Ilir Metën dhe Kryeministrin Edi Rama që u pa nën shoqërinë e Gramoz Ruçit dhe Taulant Ballës.
Rreth orës 15, Zv.Presidenti i PPE-së, McAllister dhe eurodeputeti Fleckstein, u futën në ambientet e Kuvendit për të nisur bisedimet me palët pa praninë e mediave.
Ajo që dihet është se më herët dy zyrtarët europianë kanë kërkuar që kundështarët politik të kenë “firmosur” një marrëeveshje politike. Po kjo deri tani nuk ka ndodhur dhe lë të kuptohet se negociatorët nuk do të mund të ulin dot palët në tryezë.
Takimi i ndërkombëtarëve me Ramën, Bashën dhe Metën vjen pak ditë përpara 29 prillit, afatit të fundit të regjistrimit të listave të partive politike për zgjedhjet e 28 qershorit.
Vetë Rama dhe Basha kanë lëshuar kushtet e tyre që para nisjes së takimeve me zyrtarët e Brukselit.
Mësohet se Kryeministri Rama ka deklaruar se është i gatshëm të pranojë çdo kusht apo zgjidhje të ofruar nga opozita, por ofertat të mos shkelin Kushtetutën.
Edhe Basha ka shprehur gatishmëri për të negociuar dhe për të arritur drejt një marrëveshjeje të dakordësuar, por me kushtin që të krijohet një qeverie teknike dhe shtyrje të datës së zgjedhjeve.
Po në fakt edhe pse flasin kështu asnjë nga palët duket se nuk do takim pasi nuk po i hapin rrugë zgjidhjes së situatës së rëndë politike në vend.

Published in INNEWS

Kryedemokrati Lulzim Basha i është përgjigjur nga çadra deklaratave të kryeministrit Rama se nesër opozita është gati të destabilizojë e t’i vërë flakën Shqipërisë.

Published in INNEWS

“Një sakrificë e vogël, por një kontribut i madh për Shqipërinë e re”, e quan Lulzim Basha bllokimin e trafikut kombëtar ditën e nesërme për një orë gjatë demonstratës së PD-së.

Published in INNEWS

Asnjë sinjal as sot për tërheqje nga kriza politike nuk ka ardhur as nga Kryeministri Rama e as nga Kreu i opozitës, Basha.
Ndërkohë që Rama e Basha shkëmbejnë akuza në distancë, Lëvizja Socialiste për Integrim bën apel që ata ti thërrasin arsyes dhe të ulen të dialogojnë për të shkuar më pas në zgjedhje të gjithë sipas standardeve.
Mësoni më shumë detaje nga kronika e IN News…

Published in INNEWS
radio TV

Facebook

LIKE Shqip Top 10

poll