Kreu i opozitës Lulzim Basha thotë se ndryshimi i politikës është jo vetëm jetik por urgjencë kombëtare. Kështu shprehet kreu i demokratëve Lulzim Basha në një reagim të gjatë në rrjetin social facebook.
Lulzim Basha:
“Si kudo në perëndim, edhe në Shqipëri qeverisja duhet t’u kthehet më në fund njerëzve. Vetëm atje ku pushteti buron nga njerëzit dhe kontrollohet nga njerëzit mund të ketë liri, demokraci të vërtetë dhe mirëqenie, për sot dhe për të ardhmen”.
Si 26 vite më parë, Partia Demokratike thotë Basha, do t’i prijë këtij ndryshimi që kërkon koha: kthimit të pushtetit tek njerëzit. E kjo do të fillojë nga partia që ai drejton. Për këtë qëllim Lulzim Basha fton qytetarët të përfshihen në proçesin e zgjedhjet së kanditatit të tyre për deputet.
Lulzim Basha:
“Ndryshimin ajo po e fillon nga vetja. Para disa ditësh ne nisëm përzgjedhjen e hapur të kandidatëve për deputetë nga vetë njerëzit. Demokratët dhe çdo qytetar tjetër mund të propozojnë përfaqësuesit e tyre në Kuvend. Mbi këto propozime do përzgjidhet lista e kandidatëve demokratë për deputetë, të cilët do t’i nënshtrohen një procesi të vetingut të figurës, profesionalizmit dhe të së shkuarës komuniste”.
Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, thotë se Shqipëria dhe pasuritë e saj publike janë kapur nga një gusht i vogël njerëzish ndërsa shumica e shqiptarëve janë më së shumti të pafuqishëm, të pashpresë dhe të varfër.

Published in INNEWS

Kryeministri Edi Rama i ka kushtuar një shkrim të gjatë në facebook kërkesës së opozitës për përdorimin e teknologjisë në zgjedhje. Kryeministri rëndit 3 të pavërteta sipas tij, mbi qëndrimin e demokratëve. Kryeministri thotë se me këtë alibi opozita kërkon të justifikojë humbjen e pashmangshme të saj në zgjedhjet e 18 qershorit.
Edi Rama në facebook:
“Humbja e pashmangshme si shtyse per nje kerkese te parealizueshme.
Ose votim elektronik në zgjedhjet e ardhshme ose ramë e vdiqëm! Kjo është alibia e re e qeverisë së vjetër në rrugën e një humbjeje tjetër...
Megjithatë, ndër plot të pavërteta që po ripërtypen përditë me sebepin e votimit elektronik, jane tre të tilla domethënëse që dua t'i veçoj si më poshtë:
E pavërteta e parë: Këtë mënyrë votimi e paskemi kërkuar ne kur ishim në opozitë!
E vërteta është se ne nuk kemi kërkuar asnjëherë votim elektronik. Kemi kërkuar vetëm identifikim elektronik te zgjedhësve në QV dhe numërim elektronik të votave. E kjo është lehtësisht e verifikueshme. Nuk e kemi kërkuar kurrë votimin elektronik, sepse askush, asnjë ekspert apo njohës i praktikave të mira elektorale, nuk na e ka keshilluar asnjëherë. Përkundrazi, na kanë rekomanduar të heqim dorë nga kjo ide sa herë kemi pyetur dhe prandaj as nuk e shtruam ndonjëherë si kërkesë votimin elektronik. Ashtu sikundër, nuk na e kanë këshilluar kurrë as identifikimin elektronik, me plot argumenta që nuk është ky vendi per t'i renditur. Nuk po zgjatem këtu edhe me faktin se qeveria e vjetër atëhere ishte kategorikisht kundër për identifikimin elektronik, ashtu siç ishin kundër për hir të së vërtetës edhe ekspertët e OSBE/ODHIR-it, edhe një pjesë e vetë ekspertëve tanë. Sic e dëshmojnë edhe shënimet e negociatave të asaj kohe apo procesverbalet e diskutimeve për reformën zgjedhore, ne hoqëm dorë shumë herët nga kjo ide dhe u fokusuam vetëm tek numërimi elektronik.
E pavërteta e dytë: Numërimi elektronik qënka një kollajllëk i madh dhe vetëm vullnet politik u dashka!
Ja pra që ne e patëm këtë vullnet atëhere, por e vërteta është se me qeverinë e vjetër ramë dakord që të mjaftoheshim në 2013-ën vetëm me dy projekte pilot, një për Tiranën e një për Fierin. Dhe kjo jo se u terhoqëm nga ndonjë presion apo se s'kishim fuqi ta vinim si kusht të panegociueshëm e t'i binim murit me kokë! Por thjesht sepse pasi dëgjuam edhe për këtë, ekspertë e njohës ndërkombëtarë të kësaj fushe, edhe përtej atyre të OSBE/ODHIR-it që ishin kategorikisht kundër, kuptuam se ishte një aventurë shumë e rrezikshme po të bëhej menjëherë në gjithë Shqipërinë, edhe sikur të pranonte pala tjetër. Por më tutje, nuk këmbëngulëm më as për dy projektet pilot, sepse testet e bëra nga KQZ-ja dështuan dhe përballë fakteve kokëforta u detyram të heqim dorë. Pse e si dështuan testet është një histori më vete, e cila vlen sidoqoftë të rianalizohet nga ata që sot pretendojnë të njëjtën gjë që pretendonim ne atëhere. Por fakti është se ne u bindëm që rruga e vetme e sigurtë mbetej numërimi tradicional, i cili u lehtësua mjaft në 2013-ën me heqjen e hulumtimit të materialeve zgjedhore nga procesi.
E pavërteta e tretë: Zgjidhjen magjike të elektronizimit të procesit zgjedhor nuk e dashkam unë apo Partia Socialiste!
E vërteta është se as unë s'kam dhe s'kam si të kem asnjë problem në parim me gjithe këtë revolucion digjital, as Partia Socialiste s'ka dhe s'ka di të ketë kundërshtim për ta mbështetur një revolucion te tillë, nëse do të kishim fakte e garanci të plota se pengesat që nuk u kapercyen dot në 2013-ën, mund të kapërcehen në qershor te këtij viti. Po natyrisht këtë s'mund ta faktojnë e lere më pastaj ta garantojnë, opinionet e politikanëve të cilët ngjajnë si dy pika uji me "qytetarët" digjitalë, që publikojnë shpifjet e tyre përmes liderit digjital të PD-së në tabelën e fletë-rrufeve digjitale të këtij të fundit. Kjo duhet faktuar e garantuar nga ekspertë të padyshimtë ndërkombëtarë të fushës dhe padyshim OSBE/ODHIR- i i njohin kush janë dhe i kanë plot ndër këta ekspertë në shërbim të proceseve zgjedhore në mbarë botën.
Nuk çuditem që OSBE/ODHIR-i po rishpallen armiq nga opozita, pse nuk e përkrahin një aventurë të këtyre përmasave. Por padyshim as shpallja e tyre armiq nuk e bën elektronizimin e procesit më realist, as qëndrimi objektiv i OSBE/ODHIR-it për këtë kërkesë të opozitës nuk ka gjasë ta bëjë më realiste këtë të fundit (sepse opozita nuk ka hallin e zgjidhjes elektronike po hallin e humbjes që s'ka zgjidhje).
Megjithatë, ja qendrimi im për këtë debat:
Qeveria nuk mund të marrë përsipër të japë, në këto kushte, dakordësinë për një aventurë të cilës nuk i dihet fundi ose më saktë, e cila me të dhënat e me mundësitë e sotme, ka vetëm një fund: Deshtimin e sigurtë të procesit zgjedhor!
Nuk mundemi të jemi dakord, sepse nëse ne do të bëheshim sot pjesë e një konsensusi symbylltaz për t'ia hyrë kësaj aventure, duke shpërfillur arsyetimin tonë të bazuar tek eksperienca dhe mbi të gjitha opinionin e OSBE/ODHIR-it, nesër shqiptarët e ndërkombëtarët bashkë, do të kishin të gjithë të drejtën të na bënin ne, qeverinë e askënd tjetër, përgjegjës të vetëm për dështimin spektakolar të zgjedhjeve të 18 qershorit. Lëre pastaj opozita që, edhe ajo me plot të drejtë, nuk do të mbetej mbrapa në akuzat e saj për dështim të qëllimshëm të procesit nga ana jonë, madje përkundrazi, do t'u binte daulleve të fitores kundër qeverisë që dështoi qëllimisht procesin.
Por, thënë kjo, dua ta bëj shumë të qartë se personalisht s'kam asnjë kundershtim dhe Partia Socialiste me siguri do të ishte gati ta tejkalonte pozicionin aktual, për të kërkuar bashkë me forcat e tjera politike, një eskpertize ndërkombëtare që, me gjasë, do ta faktonte e do ta garantonte mundësinë reale të futjes së elektronikës në proces!
Pra, le ta ndërmarrë menjëherë Komisioni i Reformës Zgjedhore një proces eksplorimi dhe le të thërrasë e të dëgjojë këdo, që mbi bazën e një eksperience të suksesshme në këtë fushë, mund t'i paraqesë Shqipërisë një plan konkret, të faktuar e të garantuar, për të hedhur një hap në këtë drejtim.
E nëse një ofertë serioze i vihet përpara Komisionit të Reformës Zgjedhore dhe siguron opinionin pozitiv të OSBE/ODHIR-it (sepse duam s'duam, arbitri i vetëm i standarteve zgjedhore që njeh bota demokratike janë ata), atëherë pse jo”!

Published in INNEWS
Tuesday, 17 January 2017 16:10

OSBE i thotë "JO" Partisë Demokratike

Ambasadori i OSBE në vendin tonë, i ka kthyer një përgjigje të drejtpërdrejtë opozitës për mundësinë e përdorimit të teknologjisë në zgjedhjet e përgjithshme, kusht ky i demokratëve për të garantuar zgjedhje të lira e të ndershme. Në një prononcim mediatik Ambasadori i OSBE në vendin tonë Bernd Borchardt, tha se nuk ka kohë të mjaftueshëm për të përgaditur infrastrukturën për një proces zgjedhor elektronik.
Bernd Borchardt:
“Para zgjedhjeve të 2013-s, opozita e atëhershme, pra qeveria e tanishme, kërkoi futjen e votimit elektronik, po ashtu pak kohë para zgjedhjeve. OSBE-ja, në atë kohë, këshilloi se duhej më shumë kohë për përgatitje. Tani jemi në të njëjtën situatë dhe që prej tetorit 2016 kemi këshilluar – në të njëjtën linjë me këshillat tona të mëhershme – se votimi elektronik kërkon më shumë kohë sesa koha e mbetur. Sa për t’ju dhënë një shembull: dera hyrëse e zyrave tona të OSBE-së këtu në Tiranë është e mbrojtur me një sistem elektronik të kontrollit të hyrjeve. Dhe unë shoh përditë sesa i brishtë mund të jenë sisteme të tilla. Kjo më bën shumë skeptik në lidhje me një sistem, i cili do të duhej të mbështetej në transmetimin e të dhënave nga zona të thella në serverët qendrorë në Tiranë, nëse kjo nuk bëhet me përgatitje dhe testime shumë të imtësishme”.
Ambasadori i OSBE është i drejtpërdrejtë në këshillën e tij për klasën politike shqiptare, e cila tashmë është përfshirë në një konflikt të ashpër mbi mundësinë e përdorimit të teknologjisë në zgjedhje.
Bernd Borchardt:
“Ambasadori Borchardt: Siç thashë: kjo kërkon shumë kohë dhe, pa atë kohë, ne nuk mund të këshillojmë të bëhet një gjë e tillë”.

Published in INNEWS
Tuesday, 17 January 2017 15:47

PD: JO bojkot zgjedhjeve [VIDEO]

Lulzim Basha hedh poshtë mundësinë e bojkotit të zgjedhjeve të përgjithshme nga Partia Demokratike. Në një takim me krerët e PD në rrethe, kreu i demokratëve tha se opozita jo vetëm do jetë pjesë e zgjedhjeve por do të dalë fituese e tyre.
Lulizm Basha:
“Qeveria dhe mjetet e saj të propagandës janë lëshuar me klishetë: merr pjesë nuk merr pjesë Partia Demokratike në zgjedhje. Partia Demokratike merr pjesë në zgjedhje dhe zgjedhjet do të jenë të lira e të ndershme. Nuk ka asnjë skenar tjetër. Ne do të luftojmë për zgjedhje të lira e të ndershme, ne do të përballemi për zgjedhje të lira e të ndershme, ne do të fitojmë me  zgjedhje të lira e të ndershme”.
Çdo kandidat për deputet i demokratëve, do ti nënshtrohet kontrollit të plotë të pastërtisë së figurës.
Lulzim Basha:
 “Çdo kandidat për deputet i Partisë Demokratike do t’i nënshtrohet një procesi kontrolli të imtësishëm të integritetit të figurës. Ne kemi ngritur strukturat e posaçme për këtë si parti”.
Kreu i opozitës këmbëngul se zgjedhjet e lira e të ndershme  mund të arrihen vetëm nëpërmjet përdorimit të teknologjisë në zgjedhje.

Published in INNEWS

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka shprehur me shqetësim se stabiliteti i rajonit të Ballkanit është në rrezik, pas incidentit me trenin Serb një ditë më parë. Në një deklaratë të posaçme me mediat kreu i opozitës Lulzim Basha tha se ky ishte një tjetër akt provokativ i Beogradit ndaj Kosovës.
Lulzim Basha:
“Sjellje provokative me qëllim destabilitetin e rajonit. Sjellja e Beogradit sjell në vëmendje aktet destabilizuese në rajon. Kjo është një sprovë dhe një provokim dhe për NATON si dhe BE, ndaj kërkoj dhe mbështes një reagim të qartë dhe të prerë që konfirmon për një Ballkan në paqe, për kufij të pandryshueshëm si dhe për një stabilitet në Ballkan”.
Kreu i opozitës e ka cilësuar të pamjaftueshëm qëndrimin e Kryeministrit Edi Rama mbi incidentin e trenit Serb, ndërsa kërkoi bashkimin e partive politike shqiptare në një qëndrim të vetëm.
Lulzim Basha:
“Partitë politike shqiptare e Shqipëria duhet të jenë njëzëri në mbështetje të Kosovës. Përgjigja jonë të paraqitet në të gjitha rrafshet diplomatike. Eshtë e pamjaftueshme që reagimi i Shqipërisë të mjaftohet me deklarata në facebook. Kryeministrit i kërkoj të bëjë më shumë sesa reagimi në facebook. Të bëjë detyrën që i takon sa kohë që është kryeministër.  Unë e opozita jemi gati të japim kontributin tonë të plotë për përgatitjen e një përgjigje reagimi. Për të parandaluar përshkallëzimin e situatës që vjen si rezultat i një plani të mirëpërgatitur dhe provokimeve serbe”.

Published in INNEWS
Friday, 13 January 2017 10:51

Kush janë emrat për Presidentin e ri?

Pak muaj na ndajnë nga zgjedhja e Presidentit të Republikës. Por Ministri i Drejtësisë, një nga zërat e rëndësishëm në Lëvizjen Socialiste për Integrim ka një përgjigje lidhur me emrat për kreun e ri të shtetit.
Ylli Manjani:
“Kjo është një çështje që i takon Metës ta zgjidhë. Por LSI, krahas Metës, mund të propozojë shumë emra dinjitozë për president”.

Published in INNEWS

Partia Demokratike nuk është pengesë për ndryshimin e sistemit zgjedhor. Kështu deklaroi lideri i demokratëve Lulzim Basha, menjëherë pas takimit 60 minutësh me krerët e partive opozitare.
Lulzim Basha:
“Përshëndes qendrimin pro votimit elektronik. Votimi elektronik është një nga zgjidhjet kundër shitblerjes së votës. Eleminon blerjen apo mbledhjen e kartave të identitetit dhe zvogëlon mundësitë e krimit për ti bërë presion qytetarëve. E përshëndes mbështetjen për votimin elektronik nga kushdo faktor politik, edhe nga ata faktorë politikë qeverisës.
Përsa i përket sistemit zgjedhor, Partia Demokratike nuk është pengesë për listat e hapura. Personalisht jam shprehur për çdo sistem që fuqinë do ia kalojë qytetarit. Qoftë lista të hapura, maxhoritar apo po të doni ta bëjmë me ligj të detyrueshme që partitë politike kandidatët për deputetët ti zgjedhin me votim të drejtpërdrejtë nga anëtarësitë e tyre apo edhe nga qytetarët. Kur kam folur për hapjen dhe për fuqizimin e qytetarëve, këtë kam parasysh; që kandidatët të mos caktohen nga kryetarët por të caktohen nga anëtarët, mundësisht nga qytetarët. Dhe në këtë mendësi që kam, absolutisht nuk jemi ne dhe nuk mund të jemi ne pengesë për listat e hapura. Por diskutimi për listat e hapura apo për çfarëdo sistemi tjetër zgjedhor është dhe mbetet diskutim propagandistik për sa kohë nuk garantohet vota, nuk garantohen zgjedhjet e lira dhe të ndershme. Ndaj prioriteti numër një i Shqipërisë dhe i shqiptarëve është të garantojë zgjedhje të lira dhe të ndershme ku votimi elektronik është dhe mbetet kërkesë kyçe dhe e patejkalueshme. Zgjidhja përmes votimit elekronik i hap rrugë çdo opsioni tjetër që e kthen vendimarrjen tek qytetarët, fuqizon qytetarin, fuqizon votën e qytetarëve apo edhe të anëtarëve të partisë respektive dhe e heq pushtetin nga një klikë që ka uzurpuar pushtetin dhe përmes pushtetit resurset dhe të ardhmen e vendit”.

Published in INNEWS

Është hera e parë që Edi Rama ka shpërndarë në faqen e tij në facebook, statusin e kundërshtarit të tij politik Lulzim Basha. E kjo nuk ka qënë e paqëllimtë.
Nëpërmjet një video, Lulzim Basha thotë se buxheti i 2017 është për qejfin e Kryeministrit dhe jo hallet e njerëzve.
Kjo pasi, sipas tij, Rama ka parashikuar të shpenzojë 10 mln euro për luksin dhe argëtimin e tij në zyrën e Kryeministrisë.
Ndërsa ka shpërndarë videon, Rama e ka cilësuar pretendimet e kreut të opozitës si tallje me njerëzit dhe lojë të pacipë gënjeshtrash nga opozita. Por qëllimi i këtyre gëjeshtrave është kapja e pushtetit, thekson numri një i qeverisë.
Edi Rama:
“Kur gënjeshtra i ka këmbët e gjata dhe fytyrën mbuluar me maskën tallëse të pafytyrësisë, shumëkush e ngatërron gabimisht me politikën; në fakt është vetëm pengmarrja e politikës për qëllimin më të ulët, synimin e pushtetit duke helmuar e çoroditur sa më shumë njerëz, në një përpjekje të harbuar për asgjësuar shpresën përmes asgjësimit të të vërtetave, shkatërrimit të provave, zhdukjes së fakteve”!

Published in INNEWS

Dhjetra demokrate protestuan mëngjesin e sotëm para bashkisë së Durrësit. Ata kërkuan largimin e kryetarit të Bashkisë Vangjush Dako, i cilis sipas tyre doli garant për lirimin e parakohshëm të Lulzim Berishës.
Protesta paqësore ka nisur në orën 09:00 dhe ata kanë vendosur një shirit për të mos lejuar hyrjet dhe daljet nga bashkia
Deputeti Oerb Bylykbashi tha se vendimet do ndëshkohen rëndë në zgjedhjet e ardhshme sepse durrsakët do të votojnë kundra lidhur me veprimet e lirimet dhe veprimet e pakontrolluara të tij.
Në protestë ishin dhe deputetë të tjerë demokratë si Igli Cara, Albana Vokshi
Pak ditë më parë Deputetët e qarkut të Durrësit dhe anëtarët në këshillin bashkiak i dërguan një kërkesë dhe Këshillit të Ministrave për shkarkimin e Dakos. Sipas tyre ai ka kapërcyer kufijtë ligjorë dhe kushtetues duke  firmosur se do të punësonte Lulzim Berishëns nëse lirohej nga burgu.

Published in INNEWS
Friday, 16 December 2016 15:43

Basha: Me Ramën ska integrim në BE

Me Ramën kryeministër dyert e Bashkimit Europian do të jenë të mbyllura për Shqipërinë. Në këtë përfundim ka mbërritur kreu i opozitës Lulzim Basha. Nëpërmjet një postimi në rrjetin social facebook, në përgjigje të deklaratës së Kryeministrit se ligji i Vettingut është kushti i vetëm për datën e negociatave me BE, Basha thotë se fshehja dhe manipulimi i realitetit vetëm e përkeqëson atë.
Lulzim Basha në facebook:
“Zgjidhja e çdo problemi fillon me njohjen dhe pranimin e problemit, fshehja dhe manipulimi i realitetit vetëm e përkeqëson atë.Prej muajsh kreu i qeverisë po zbaton një fushatë të gjerë për të fshehur realitetin e rrezikshëm të krimit të organizuar, prodhimit dhe trafikimit të drogës dhe të kapjes së shtetit nga krimi.
Akoma më keq, Rama po përpiqet me çdo mjet dhe shërbëtor të tij të fshehë faktin se lufta kundër korrupsionit, krimit e drogës dhe zgjedhjet e lira janë kushte kyçe që Bashkimi Europian i ka vendosur Shqipërisë për hapjen e negociatave.
Nga manipulimi i realitetit përfitojnë vetëm kriminelët, trafikantët, të korruptuarit dhe Edi Rama. Qëndrimet e Kryeministrit janë mesazh i qartë inkurajues për kriminelët që të vazhdojnë të patrazuar pasi shteti nuk e ka prioritet luftën kundër tyre. Të vazhdojnë të qetë se Edi Rama nuk do thotë kurrë një fjalë të keqe për ta. Kështu ai jo vetëm po e inkurajon krimin duke e fshehur atë por po e mbron me veprime konkrete. Veprimet e Edi Ramës dhe pushtetarëve të tij i dhanë lirinë një krimineli si Lulzim Berisha. Mosveprimet e Edi Ramës kanë lënë jashtë burgut Klement Balilaj dhe po mbajnë në pushtet një kriminel si Elvis Rroshi. Mbështetja e Edi Ramës po i mban kriminelët në politikë.

Me Edi Ramën Shqipëria është pronë e kriminelëve dhe jo e njerëzve të thjeshtë. Me Edi Ramën dyer e Bashkimit Europian do të mbeten të mbyllura për Shqipërinë.

Published in INNEWS
radio TV

Facebook

LIKE Shqip Top 10

poll