Vetëm pak ditë kanë kaluar nga betimi i Donald Trump si president dhe menjëherë kanë nisur ndryshimet në dekorin e Shtëpisë së Bardhë.

Published in MAGAZINA

Donald Trump u betua si president i 45-të Shteteve të Bashkuara. Dhe menjëherë pas inaugurimit, ai nënshkroi dokumente që e bëjnë atë zyrtarisht komandant të përgjithshëm të forcave të armatosura.

Trump po ashtu nënshkroi një ligj që lejon gjeneralin në pension James Mattis të marrë detyrën e sekretarit të mbrojtjes. Gjenerali Mattis doli në pension 3 vjet e gjysmë pas një shërbimi ushtarak prej mbi 40 vjetësh. Në bazë të Ligjit për Siguri Kombëtare, duhet që një ushtarak të ketë qenë në pension nga ushtria për të paktën shtatë vjet para se të marrë në dorë drejtimin e Pentagonit. Javën e kaluar Kongresi i hapi rrugën konfirmimit të shpejtë të Gjeneralit Mattis duke mbështetur që ai të përjashtohet nga rregulla në mënyrë që të bëhet shefi i Pentagonit megjithëse ka dalë në pension si gjeneral i marinës në 2013.

Sekretari i Trump për shtypin tha përmes llogarisë në Twitter se presidenti nënshkroi edhe dy dokumente që zyrtarizojnë emërime në detyrë si dhe një proklamatë për një ditë kombëtare patriotizmi.

Presidenti Trump i nënshkroi dokumentet në prani të udhëheqësve republikanë të Kongresit, udhëheqëses demokrate të Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi dhe në prani të fëmijëve dhe nipërve të tij.

 

Published in INNEWS

Inaugurimi i Donald Trump premtoj që të jetë një spektakël të vërtetë.

Published in SHOWBIZ AND GOSSIP

Pavarësisht  kritikave të shumta nga fansat  për përkrahjen që i bën Donald Trump-it, Bleona vazhdon t’i qëndrojë besnike simpatisë së saj për Presdientin e ri të SHBA.

Published in SHOWBIZ AND GOSSIP

Kjo letër u shkruajt nga 18 vjeçari Abdulazez Dukhan një refugjat sirian që jeton në Greqi.

Published in MAGAZINA

Donald Trump shkund Washington-in dhe bëni mirë të mësoheni me këtë fakt pasi ky është normaliteti i ri!

Published in SHOWBIZ AND GOSSIP

Donald Trump-it iu bashkua gruaja e tij Melania në darkën e tij të fundit si president i zgjedhur, ku ai foli me shumë entuziazëm për inaugurimin e tij.

Published in INNEWS

President Obama dha konferencën e tij të fundit si President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe fjalët e tij ishin gjithçka përveçse të ëmbla.

Published in INNEWS

Pak ditë mungojnë deri në emërimin zyrtar në detyrë të Donald J. Trump si President të ri të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Published in INNEWS

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka mbajtur sot konferencën e parë që pas fitores në garën presidenciale. Ai ka komentuar shkurt disa prej çështjeve më të rëndëisishme në SHBA si dhe nuk mund të mos përmendte edhe sulmet kibernetike shumë të përfolura.
“Mendoj se ishte Rusia”, deklaroi shkurtimisht Trump para gazetarëve.
Ai tha më tej se Rusia nuk ishte i vetmi vend që ka ndërhyrë me hakera në SHBA. Ai akuzoi demokratët se nuk kanë marrë masat e nevojshme për parandalimin e sulmeve të tilla kibernetike, transmeton javaneës.
Për demokratët ndërhyrja ruse nëpërmjet hakerave ndryshoi rrjedhën e fushatës, duke bërë që fitorja të anonte nga republikani Trump. Por ky i fundit kurrë nuk ka pranuar se hakerat kanë ndikuar në rezultatin e zgjedhjeve.
Ai shtoi se në Rusi nuk ka ansjë biznes apo marrëveshje tregtare ndërsa tha se nuk e di se se me Putinin do ia kalojë mirë, por nëse do ndodhte, atëherë do të ishte diçka e mirë.

Published in INNEWS
radio TV

Facebook

LIKE Shqip Top 10

poll