Prokuroria bën me dije për mediat se janë arrestuar 18 persona nga të cilët 10 janë punonjës policie në Portin e Durrësit, përfshirë edhe shefin e stacionit policor, si edhe 8 doganierë të Qafë-Thanës, Durrësit e Tiranës.
Të arrestuarit dyshohen se kanë siguruar kushtet për kalimin e dy ngarkesave të ndryshme, me peshë totale 10 ton kanabis sativa nga Shqipëria në Itali, në shkurt dhe mars 2017, kur në Itali u kap një kamion me 8 ton drogë, i cili kishte hyrë në Shqipëri nga Maqedonia nëpërmjet pikës doganore Qafë-Thanë dhe ka dalë nga pika e kalimit kufitar në portin e Durrësit. Dhe në datën 24 mars, kur në Itali u kap një kamion me shofer shqiptar,  me rreth 2.2 ton kanabis në bord.
Sipas të dhënave të grupit hetimor, këta punonjës bashkëpunonin me njëri-tjetrin për të kaluar sasitë e mëdha të drogës nga Shqipëria në Itali.

Për këtë arsye gjykata ka caktuar masën arrest me burg për shtetasit:
1.    Ymer Blloshmi, doganier, përgjegjës turni, Qafë-Thanë
2.    Iliras Malja, doganier pranimi/verifikimi, Qafë-Thanë
3.    Maliq Kadilli, agjent doganor, Qafë-Thanë
4.    Kastriot Topulli, agjent doganor, Qafë-Thanë
5.    Gëzim Dervishi, specialist në Policinë e Portit Durrës
6.    Mexhit Xhixha, specialist, struktura anti-drogë, Policia e Portit Durrës
7.    Roland Metani, specialist, struktura anti-drogë, Policia e Portit Durrës
8.    Agron Kapllani, specialist, struktura anti-drogë, Policia e Portit Durrës
9.    Gentian Selmani, specialist, struktura anti-drogë, Policia e Portit Durrës
10.    Medi Demiri, kontrollor, Policia e Portit, Durrës
11.    Fatmir Plaku, kontrollor, Policia e Portit, Durrës
12.    Julian Doraci, Shef i Stacionit Policor, Porti Durrës
13.    Edmond Luzi, doganier eksporti, Porti Durrës
14.    Ylli Vogli, doganier peshore, Dogana Vorë (Tiranë)
15.    Vladimir Ziu, doganier regjimi, Dogana Vorë (Tiranë)
16.    Erald Kulla, agjent doganor, Dogana Vorë (Tiranë)
17.    Behar Sula, kontrollor hyrje-dalje, Policia e Portit, Durrës
18.    Nezir Bardhoshi, kontrollor hyrje-dalje, Policia e Portit, Durrës

Published in INNEWS

Në burgun e Drenovës është futur drogë, por është konstatuar në kohë. Për këtë asrsye janë shkarkuar nga puna 7 punonjës si të dyshuar se kanë lejuar futjen e lëndës narkotike.
Mësohet se nga detyra është larguar shefi i policisë së burgut, Adriatik Parizi.
Gjatë kontrolleve janë sekuestruar dhe rreth 12 gram heroinë në një qese plastike që u gjet në oborrin e burgut të Drenovës.

Published in INNEWS

Vrasja gjakftohtë e dy shqiptarëve në Basel të Zvicrës zbulon përmasat e krimit të organizuar në këtë qytet.

Published in INNEWS

Policia Italiane ka shkatërruar një organizatë kriminale, që lëvizte sasi të konsiderueshme narkotikësh në aksin Shqipëri-Itali-Gjermani. Sipas raportimeve të mediave italiane, kanë qenë karabinierët e Firences që kanë ekzekutuar 11 urdhër-arreste, në kuadër të një kërkese të Drejtorisë Rajonale të Antimafias. Policia italiane e qytetit të Firences në bashkëpunim me policinë gjermane dhe atë shqiptare kanë ekzekutuar në orët e para të mëngjesit të sotëm operacionin antidrogë, i cili ka çuar në shkatërrimin e një organizate kriminale që merrej me trafikimin e kokainës dhe marijuanës mes Shqipërisë, Gjermanisë e Italisë.
Me urdhër të hetuesve të Drejtorisë së Antimafias së Firences janë ekzekutuar urdhër arrestet me burg ndaj 11 personave në Itali, Shqipëri e Gjermani me akuzën e pjesëmarrjes në aktivitet kriminal për tregtimin, përpunimin, transportin e trafikimin ndërkombëtar të lëndëve narkotike.
Arrestimet janë kryer në Shqipëri, Itali e Gjermani. Gjatë hetimeve 2 persona janë arrestuar në flagrancë, ndërsa janë sekuestruar 3 kg kokainë e 19 kg marijuanë.

Published in INNEWS

Një ditë pas publikimit të raportit të Departamentit Amerikan të Shtetit mbi situatën e narkotrafikut, dy partitë e mëdha, PS e LSI janë përplasur ashpër. Në fokus të sulmeve të LSI ka qenë policia e shtetit, e ndërsa Ministri i Brendshëm në largim Saimir Tahiri i kujton aleatit kryesor në qeveri zgjedhjet e 18 qershorit

Luan Rama:
“Ky raport konfirmon edhe njëherë faktin e rëndë që Shqipëria vazhdon të mbetet një burim i rëndësishëm i marijuanës dhe një rrugë tranzit për kokainën dhe heroinës. E rëndësishme për vendin është që Shqipëria të mos bëjë spektakle me transmetimet televizive të policëve që çohen për të kapur kanabis”.
Saimir Tahiri:
“Nuk kam pritur dhe nuk pres ndërkohë që këtë lexim krejt të qartë të këndvështrimit të DASH mbi tre vite betejë kundër kultivimit të kanabisit, ta bëjnë kundërshtarët e betuar të Policisë së rilindur të shtetit.
Qofshin këta të fundit në çadrën e pashpresë të bulevardit, qofshin në çadrat e turpshme të emisioneve të porositura dhe komentatorëve të paguar apo qofshin në rolin e hienave të dala nga oborri i PS, që ëndërrojnë dështimin e Partisë Socialiste, përgjigjen e merituar e kanë marre tre vjet e gjysmë nga puna jonë e përbashkët dhe do ta marrin nga populli i Tiranës dhe gjithë Shqipërisë në 18 qershor.
Ndërkohë zgjedhja e Fatmir Xhafës solli jo pak debat në opinionin publik. I pyetur nga mediat nëse LSI do të votojë zgjedhjen e Fatmir Xhafës si Ministër i Brendshëm, kryetari i grupit të LSI Luan Rama jep këtë përgjigje.
Luan Rama:
“Nuk jemi pjesë e politikës së atyre që bëjnë deklarata të tipit: të kalojë mbi trupin e këtij, apo atij”.

Published in INNEWS
Tuesday, 14 March 2017 09:22

Gomone me drogë drejt brigjeve Italiane

Trafikimi i lëndëve narkotike me gomone drejt brigjeve Italiane duket se është kthyer e preferuar për bandat kriminale. Por kjo ka sjellë dhe reagimin e policisë të të dy vendeve, ku shpesh kanë raportuar me ndalimin e gomoneve që vijnë nga Shqipëria, e ku në bord kishin qindra kilogram kanabis sativa. Një tjetër gomone me drogë që vinte nga Shqipëria është sekuestruar në brigjet italiane mbrëmjne e së hënës. Policia e Shtetit sqaron se gomonia mbante 800 kilogramë marijuanë dhe u kap në Foxhia pas 4 orë ndjekje.
Në pranga u vunë dy trafikantët shqiptarë V.T, 21 vjeç nga Kavaja dhe D.B. 32 vjeç nga Durrësi.
Operacioni u zhvillua nga Policia e Shtetit në bashkëpunim me Guardia di Finanza e Pulias, ku në ndihmë ishin një avion dhe një helikopter.
Njoftimi i Policisë:
“Në orët e pasdites së djeshme pas sinjalizimit nga Policia Kufitare Shqiptare për një gomone që lëviste me shpejtësi në drejtim të Italisë, Frontex me një avion portugez të patrullës, Guardia di Finanza e Pulias me një helikopter dhe dy Njësi detare me mbështetjen e Guardua di Finanza në Durrës dhe Vlorë, kanë bërë të mundur bllokimin e një gomoneje 7 m të gjatë me dy motorë nga 150 kuajfuqi në afërsi të Viestes, Foxhia. Pas sinjalizimeve nga Policia Kufitare Shqiptare, avioni i Frontex e intercepton në det dhe Guardia di Finanza e Pulias pas 4 orë ndjekie i kap në Vieste rreth orës 18.30 të mbrëmjes së djeshme. Sekuestrohet lënda narkotike e tipit marjuanë rreth 800 kg e ndarë në 42 pako si dhe gomonia.”

Published in INNEWS

Transporti me mjetet lundruese, skafe, duket se ëhstë rikthyer sërisht i preferuari i trafikanteve. E ndaj në brigjet shqiptare duket se numri i skafeve nuk është i pakët. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit ne Vlorë janë sekuestruar dy mjete lundruese, të cilat dyshohet se do përdoreshin për trafik të lëndëve narkotike.

Dy skafet janë sekustruar gjatë 24 orëve të fundit nga Policia Kufitare në bashkëpunim me Drejtorinë Vendore të Policisë Vlorë dhe Guardia di Finanza.
Mjeti i parë lundrues u bllokua në zonën e Petroliferës nga Policia Kufitare në bashkëpunim me Drejtorinë Vendore të Policise Vlore dhe GdF.
Skafi plastik, pa emër, me gjatësi 7.5m dhe gjerësi 2.2m, me dy motora të fuqishëm dyshohet se ka ardhur nga Italia dhe se drejtohej nga dy shtetas italianë, të cilët porsa kanë parë policinë kanë fshehur mjetin në krah të kalatës së Petroliferës dhe janë larguar.
Vijon puna për kapjen e tyre duke forcuar kontrollin ne dalje nga porti si dhe ne zonën përrreth.
Mjeti i dytë lundrues Skaf u bllokua nga Policia Kufitare në zonën e pyllit te Akërnisë.
Ai u konstatua gjatë kryerjes së shërbimit nga ana patrullës së SPK Triport, në zonën e pyllit të Akërnisë, Hidrovor është konstatuar një mjet lundrues tip skaf i gjatë 8 m, i hipur në karelë dhe në afërsi te saj dhe një mjet tip kamionçinë.
Nga të dhënat paraprake rezulton se mjeti lundrues është në pronësi të shtetases L. Xh dhe përdorues mjeti S. Xh.
Nga kontrolli i territorit nuk është gjetur ndonjë send i kundraligjshëm. Vijon kontrolli i zonës si dhe puna për zbardhjen e rrethanave për të dy rastet.

Published in INNEWS

Në mënyrë simbolike, demokratët kënë hedhur miell në drejtim të Kryeministrisë në ditën e 12 të protestës. Mielli është hedhur në fund të fjalës së kryedemokratit Lulzim Basha, i cili u përqëndrua te akuzat për kanabizimin e vendit, duke bërë fajtor direkt Edi Ramën
Lulzim Basha:
“Përfitimet e drogën në dorën e një kupole mafioze të lidhura me Edi Ramën dhe Saimir Tahirit që kanë një qëllim: pushtetin e Edi Ramës. Shqipëria është në prag të humnesërs, ky është produkt i qeverisë së drogës”.
Për këtë arsyeje lideri i selisë blu paralajmëroi se me ardhjen e demokratëvve në pushtet, kjo situatë do të marrë fund.
Lulzim Basha:
“Unë jam gati ti jap shqiptarëve rendin dhe sigurinë e vëtetë. Pjesë e këtij plani është krijimi i xhardamërisë kombëtare”.
Në potestën e sotme mori pjesë e gjithë struktura drejtuese e policisë së shtetit e shkarkuar nga puna pas ardhjes në pushtet të Edi Ramës, e po ashtu dhe aleatët e opozitës, Vangjel Dule e Nard Ndoka.

Published in INNEWS

Bernd Borchardt:

“Qarkullojnë më shumë para të pista. Më shumë se 2mld euro. Pra ekziston rrisku që këto para mund të përdoren edhe për të blerë deputetë, të gjitha këto janë rreziqe të medha. Prandaj ne jemi pro ndryshimeve në kodin zgjedhor për të limituar sa të mundemi blerjen e votave
Kjo deklaratë e Ambasadorit të OSBE në Tiranë, Bernd Borchardt, në një situdio televizive ndezi debatin publik dhe politik në vend përgjatë këtyre dy ditëve. Ndërkohë ky qëndrim ishte dhe arësyeja e takimit mes Ambasadorit Borchardt dhe Ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Ambasadori i OSBES deklaroi se deklarata e tij është keqkuptuar, megjithëse pas insistimit të gazetarëve deklaroi sërish se rrezikohet përdorimi i parave të drogës në zgjedhjet e përgjithshme të 18 qershorit.
Bernd Borchardt:
“Në të njëjtën kohë ne diskutuam shkurt edhe për nevojën për të çuar përpara Reformën Zgjedhore, në mënyrë të veçantë për të ndaluar paratë e pista të futen në sistemin elektoral. Dhe gjithçka që thashë dje, e postuam në Tëitter me katër fjali po ditën e djeshme”.
Në 2017 do fitojmë betejën me kanabisin
E në krah të ambasadorit Borchardt, minsitri Saimir Tahiri tha se 2017 do të jetë viti kur beteja me kanabisuit do të fitohet nga strukturat e policisë së shtetit, edhe pse shefi I tij në qeveri Edi Rama ka deklaruar se gjatë 2016 ëhstë asgjesuar më shumë se 99 e bimëve narkotike.
Saimir Tahiri:
“Lufta kundër kanabisit ka nisur pas viti 2013. Siç fituam në Lazarat do të fitojmë dhe në çdo cep të vendit. Ne do ta mbyllim historinë me kanabis një herë e mirë. Do takohemi prapë dhe ju do keni rezultatet në dorë”.

Published in INNEWS

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Sarandë. Një 21-vjeçar është arrestuar pasi i ka dhënë një të mituri në Sarandë një qese me kanabis.
Osmen Abazi, banues në Sarandë është arrestuar pasi i ka dhënë drogën fëmijës.
Abazi ishte shpallur në kërkim edhe për një vjedhje magazine në lagjen numër 4 në Sarandë me datë 19 janar 2016.
Vepër penale për të cilën i është caktuar masa e sigurisë "Arrest në burg".

Published in INNEWS
radio TV

Facebook

LIKE Shqip Top 10

poll