Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka, pohon se Edi Rama shkeli marrëveshjen dhe traditën parlamentare për të kapur avokatin e popullit.

Published in INNEWS

Kryeministri, Edi Rama ka zgjedhur në një takim me të rinjtë për të përdorur batuta për të zgjedhurit e ardhshëm. Në këndvështrimin e tij disa prej nxënësve më të shkëlqyer vlejnë për të qënë kryebashkiakë apo dhe deputetë. Batutat dhe shakatë u ndanë në një takim të organizuar nga Ministria e Arsimit me nxënësit më të mirë të testimit ndërkombëtar Pisa 2015, ku atyre iu ndanë dhe disa çertifikata e dhurata modeste siç i quajti Rama, kur vetë nxënësit ja vunë në pah.

Për më tepër ndiqni kronikën e IN News.

Published in INNEWS

Shkollat po mbahen të mbyllura dhe nxënësit larg bankave, për shkak të të ftohtit, dhe jo të gripit.

Published in INNEWS
Thursday, 05 January 2017 11:19

Rama për arrestimin e Haradinaj [FOTO]

Reagon edhe kryeministri Edi Rama për arrestimin e Ramush Haradinaj nga policia franceze në bazë të një urdhër të vjetër arresti të lëshuar nga Serbia.

Published in INNEWS

Pasi KQZ njoftoi qeverinë për ndalimin e mandatit të kryebashkiakut të Kavajës për shkak se fshehu të dhënat në formularin e vetëdeklarimit, qeveria ka shkarkuar nga detyra, Roshin.

Pas shkarkimit të Roshit, Bashkia e Kavajës do të shkojë në zgjedhje të parakohshme.

Akuza e prokurorisë

Kryebashkiaku i Kavajës nuk ka deklaruar se është dënuar për veprën penale të “Përdhunimit” në vitin 1995 dhe një sërë ndalimesh të tjera. “Shtetasi Elvis Rroshi, me funksion kryetar i Bashkisë Kavajë, rezulton se nuk ka deklaruar në formularin ‘Për Dekriminalizimin’ si vijon: Një dënim për veprën penale të ‘Përdhunimit’ në grup, në vitin 1995, në Itali.

Nuk ka deklaruar përdorimin e disa emrave në Zvicër. Në prill 1993 ka hyrë në mënyrë të paligjshme në shtetin zviceran dhe ka kërkuar azil. Në 14 maj 1993 është ndaluar nga policia e Zyrihut për një rast droge dhe është dëbuar 4 muaj më vonë. Në korrik 1997 ka hyrë përsëri në mënyrë të paligjshme dhe ka kërkuar azil.

Në gusht 1997 është dëbuar sërish. Në vitin 2015, DEA/US ka informuar autoritetet zvicerane se po hetonin një shtetas të quajtur Enver Rroshi për trafik droge dhe pastrim parash”, ka bërë të ditur Prokuroria.

Published in INNEWS

Kryeministri, Edi Rama pranoi se konsulenca e Bankës Botëtore ka qënë vendimtare për suksesin e reformave të ndërmara nga qeveria e tij. Çka ka sjellë dhe ndryshimin e qëndrimit të Edi Ramës ndaj këtij institucioni.
Ai tha se tani flet mirë për Bankën Botërore, se kjo vjen nga një kompleks kur ka folur dhe keq për këtë institucion.
E megjithatë kryeministri nuk është i kënaqur me të gjithë rezultatet e arritura deri më tani.
Përfaqësuesja e Bankës Botërore në vendin tonë, u shpreh optimiste për situatën ekonomike, ndërsa rritja ekonomike sipas saj është në nivele të kënaqshme.
Vetë Rama ka shfrytëzuar këto të dhëna për tu shfaqur optimist se në zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme do të jetë fitues.

Published in INNEWS

Nuk mund të mungonte edhe këtë javë, komunikimi në “Facebook” i kryeministrit Edi Rama, i cili këtë herë preku temën e arsimit. Rama foli për vlerësimin që vendi ynë mori nga “Pisa” për nivelin e arsimit në vend. Ai tha se ka një rritje të numrit të nxënësve me rezultate të larta. Rama përmendi arritjet në sistemin arsimor, por sipas tij ka ende punë për të bërë.

Kryeministri u shpreh se do të jetë gjithmonë i pakënaqur me veten dhe qeverinë. Ai përmendi edhe vështirësitë me të cilat përballen familjet shqiptare, duke pohuar se ka prindër që si blejnë dot dhurata fëmijëve.

“Këta javë morëm një lajm shumë të mirë për Shqipërinë e gjeneratës tjetër. Programi ndërkombëtar i vlerësimit të nxënësve Pisa është një vlerësim ndërkombëtar i standardizuar dhe i mirënjohur botërisht për politikbërësit në rang global mbi nivelin e përdorimit të kompetencave, matematikore, gjuhësore shkencore të nxënësve 15 vjeçarë. Shqipëria kishte marrë pjesë në 3 edicione dhe rezultat ishin vijimësisht shumë të dobëta.

Sivjet vendi ynë u rendit jo thjesht më mirë se asnjëherë tjetër, por në një pozicion ku la pas plot 21 vende të tjera, ndër të cilat dhe vende që në shumë aspekte janë më të përparuara sesa i yni. Brenda këtij lajmi të mirë ka plot të dhëna inkurajuese, sikundër dhe plot mësime. Interesante është se nëse do llogariteshin vetëm rezultatet e vajzave, atëherë Shqipëria do të ishte në një pozicion edhe më të mirë.

Nuk jam i kënaqur me çfarë kemi bërë. Sado që krahasuar me 3 vjet më parë kemi bërë vërtet shumë. Disa u hodhën përpjetë dhe e komentuan shprehjen time të pakënaqësisë ndaj qeverisë si dobësi, apo më keq akoma si dorëzim. Por në fakt e kundërta është e vërtetë. Unë kam qenë dhe do të mbetem deri ditën e fundit në këtë zyrë i pakënaqur me veten dhe me qeverinë që drejtoj”, tha Rama.

Published in INNEWS

Në ditën e rinisë qeveria hap zyrën rajonale rinore në Tiranë. Zyra u inagurua nga Kryeministri Edi Rama dhe nga ministra të rinisë të rajoni i Ballkanit.
Në aktivitet Rama tha se Zyra Rinore e Rajonit të Ballkanit është një model frymëzues që do të shërbejë si model bashkëpunimi për iniciativa të përbashkëta në Rajonin e Ballkanit. Kryeministri Rama shtoi se se duhet bërë për rajonin aq sa Franca e Gjermania bënë për Europën.
“Sot ne kurorëzojmë një proces i cili ka nisur disa kohë më parë në kuadrin e procesit të Berlinit, ku të gjithë përfaqësuesit më të lartë të rajonit u mblodhën në Berlin dhe prej aty mori jetë angazhimi i përgjithshëm. Pjesë e këtij angazhimi ishte edhe krijimi i kësaj zyre i modelit frymëzues të bashkëpunimit rinor franko-gjerman që luajti rol fantastik në procesin e pajtimit të dy vendeve pas Luftës së II Botërore.  Sot kemi atmosferë paqeje dhe ndërveprimi në rajon, pavarësisht se nuk jemi dakord për gjithçka”, u shpreh Kryeministri Edi Rama.”, tha Rama.

Edhe ministri serb i Rinisë, Vanja Udovicic ka theksuar se ky bashkëpunim është i rëndësishëm në kuadër të procesit të integrimit.
Zyra është një model nga projekti franko-gjerman, modeli i së cilës është përshëndetur dhe nga të pranishmit, që kanë qenë nga Serbia, Maqedonia, Kosova.

Published in INNEWS

Siç e do tradita, kryeministri Rama iu drejtua live ndjekësve të tij në Facebook në rubrikën “Komunikimi i Javës”. Ashtu edhe si në seancën plenare e nëpër media epiqendra e diskutimeve ishte projektligji për buxhetin, edhe komunikimi i  Edi Ramës në këtë pikë konsistonte, së bashku me taksat dhe të ardhurat e qytetarëve.

Rama ka thënë se katër buxhetet e këtij mandati kanë kursyer plor 484 milion dollarë shpenzime nga xhepat e qytetarëve. Kryeministri u shpreh optimist duke thënë se rritja ekonomike do vazhdojë të jetë mes 3.3 dhe 3.5 për qind, por shtoi se duhen ende vite të tëra që ndryshimi rrënjësor të arrijë edhe në fshatin më të largët.

Komunikimi i Ramës:          

Sot kemi një ekonomi që do të rritet me 3.3 dhe 3.5 për qind dhe do të vazhdojë të rritet kështu duke rritur edhe mirëqënien. Shqiptarët e kishin lakun në fyt, kur ne bëmë buxhetin tonë të parë. Por nuk janë vetëm ato 580 milion që nuk i takojnë më shtetit por arkave të qytetarëve.

Por janë edhe ato 64 milion pas heqjes së taksës së sheshtë. Por nuk ka mbaruar ende se janë edhe ato 280 milion dollar në 4 vite që qeveria e kalua ia hiqte qytetareve nga xhepi. Këto shkojnë plus në xhepat e qytetarëve falë katër buxheteve të këtij mandati.

Mjeku i familjes është falas, një shërbim parësor që prej këtij viti nuk thith më 6 milion dollarë nga 600 mijë shqiptarë sepse i mbulon shteti. Shifra e parave që nuk dalin më nga xhepat e shqiptarëve shkon në 384 milion dollar për arsye shëndetësore.

Nuk dua në asnjë mënyrë që dikush nga ju të mendojë se “shiko çfarë pune të hatashme që kemi bërë” përkundrazi jam unë më i pakënaquri për të gjithë. Sepse unë e di se sa shumë njerëz janë ende larg rrugës të ndryshimit rrënjësor që kemi nisur por që do vite të shkojë deri në fshatin më të largët. Sepse e di se sa të shumta janë problemet. Por arritjet janë shumë të rëndësishme sepse na tregojnë që të mos humbim edhe 20 vite të tjera si֛ i humbëm, e të mos digjet edhe një gjeneratë tjetër.

Published in INNEWS

Kryeministri, Edi Rama, gjatë një takimi me punonjës të administratës shtetërore bëri të ditur se punonjësit e kësaj administrate me pagë minimale 22 mijë lekë, që nga 1 marsi i vitit të ardhshëm, paga e tyre do të shkojë në 37 mijë e 500 lekë të reja. Kjo është rritja më e madhe nga kategoritë e pagave me 70%, ndërsa paga mesatare dhe ajo e lartë rritet nga 7% në 10%. 
Kryeministri njoftoi se qeveria ka hequr nga buxheti i shtetit për rritjen e pagave dhe pensioneve, 100 milionë dollar, pa rritur borxhin publik.
Kryeministri sqaroi se rritja vlen vetëm për pagat e ulëta, ndërsa përmes batutës tha se ai vetë nuk do të përfitojë asnjë qindarkë, ashtu sikurse as ministrat e deputetët.   
Kreu i qeverisë theksoi sërish se rekrutimet në administratën publike do të bëhen vetëm në bazë të meritës. Sipas tij, kriteri bazë për të zënë një vend pune në shtet, është konkursi. Ai tha se administrata shtetërore nuk do të jetë më “strehë” “për ushtarët e partive”.
Rama sqaroi edhe procedurën e konkursit ku shtoi se kush nuk fiton, i nënshtrohet një trajnimi 3-mujor, ndërsa rrezikon përjashtimin nëse dështon edhe pas kësaj sprove.  

Published in INNEWS
radio TV

Facebook

LIKE Shqip Top 10

poll