PD protesta të paqta. Tabaku: Ku ndryshojnë Basha nga Berisha

Demokratët kanë thuajse 70 ditë që protestojnë në bulevardin kryesor të kryeqytetit, por gjithçka deri më sot ka qenë e qetë dhe pa tension. Deputetja Jorida Tabaku, në një intervistë për IN Tv bën diferencën e protestave të liderit Lulzim Basha me ato të mbajtura nga Sali Berisha.
Jorida Tabaku:
“Është e pamundur që të krahasoj, se si protestonte një lider dhe si proteston një lider tjetër. Shqetësimet sot janë të ndryshme. Shqetësimi i 2017-ës nuk prek vetëm çështje që lidhen me Partinë Demokratike, prek çështje që lidhen me të gjithë shqiptarët, por e rëndësishme është që gjithmonë është protestuar njësoj. Gjithmonë është protestuar paqësisht. Gjithmonë është protestuar, duke respektuar institucionet dhe shtetin”.
Mosbindja civile ka sjellë edhe një përplasje mes demokratëve dhe kryeministrit Rama, i cili i akuzon ata se po kthejnë vitin e mbrapshtë '97. Por, Tabaku ka këtë përgjigje për Edi Ramën.
Jorida Tabaku:
“Ato që sulmuan institucionet në 1997 dhe në 21 janar, sot janë në pushtet. Unë po shikoja disa pamje filmike të protestave, kur Partia Socialiste bllokonte rrugët, ku digjeshin makina, ku digjeshin goma, kur bllokoheshin funerale, kur çfarë nuk ndodhte në të gjithë Shqipërinë, ndërkohë që sot flasin për protestën paqësore të Partisë Demokratike|.
Por, demokratët kanë paralajmëruar përshkallëzim të protestës, ndërsa Tabaku thotë se për hartimin e reagimit opozitar, janë ngritur grupe pune.
Jorida Tabaku:
“Një grup pune është ngritur këtu në seli. Një grup pune është ngritur me deputetë në Kavajë, pra Partia Demokratike është e gjitha në këmbë”.

Published in INNEWS

Pazar politik me postin e kreut të shtetit. Kështu deklaroi kreu i demokratëve Lulzim Basha, vetëm pak orë përpara se sa kuvendi të votojë kreun e ri të shtetit. 

Lulzim Basha:
“Rama dhe Meta po përdorin postin e presidentin si plaçkë për pazarin e tyre”.
Në ditën e 70 të protestës së opozitës, lidershipi demokrat thotë se kryeministri Rama është kërcënim për demokracinë.
Lulzim Basha
Edi Rama do ta fusë Shqipërinë në rrugë qorre, në zgjedhje pa opozitë, është rruga e shkatërrimit të demokracisë”.
Por Basha u zotua se nuk do të lejojë që kjo të ndodhë.
Lulzim Basha:
“Me asnjë mënyrë dhe në asnjë formë nuk do të lejojmë të marrësh peng demokracinë shqiptare për zgjedhjet të lira e të ndershme. Ora e përballjes po afron”.

Published in INNEWS
Friday, 28 April 2017 11:05

PS: PO, Meta President

Grupi parlamentar socialist mbështet Ilir Metën President. Vendimi është rikonfirmuar në mbledhjen e grupit kuvendor socialist. Kreu i Partisë Socialiste, Edi Rama ka thirrur në një mbledhje jashtë radhe deputetët e grupit parlamentar.
Mbledhja, e cili nisi në orën 10.00 në selinë e PS-së dhe ka zgjatur rreth 60 minuta. Kjo mbledhje jashtë radhe vjen mëngjesin e sotëm pas vendimit të marrë dje në kryesi, lidhur me propozimin më të ri, për kandidaturën e presidentit të republikës, Ilir Metën. Grupi socialist ka mbështetur kreun e LSI si kandidat për kreun e shtetit. Ndërkohë seanca plenare për zgjedhjen e kryetarit të shtetit do të mbahet pasdite në orën 17:00, por më herët dy kandidatët e propozuar nga LSI Ilir Meta e Petrit Vasili do të kalojnë provën e parë në komisionin e ligjeve. Do të jetë ky komision i pari që do të certifikojë kandidatët e më pas ti përcillen për votim seancës kuvendore. Largimi i Ilir Metës drejt Presidencës do ti hapë rrugë dhe zgjedhjes së dy posteve, atë të kreut të Kuvendit por dhe kreut të LSI. Kjo forcë politike e themeluar nga Ilir Meta, dhe e drejtuar pre tij prej 13 vitesh tashmë do ti duhet të zgjedhë lidershipin e ri,

Published in INNEWS

Parlamenti paralal i opozitës sot i ka pasur pjesën dërrmuese të fjalimeve të përkushtuara kundër kryeministrit Edi Rama. Nga goja e deputetëve kanë dalë etiketime nga më të çuditshmet si nastradin, gjel majë plepit, apo mashtrues.

Arben Ristani:
“Unë besoj se mund të lëvizim male e jo një spurdhjak si Edi Ramën”.
Demokratët janë të bindur se Edi Rama do të largohet nga karrigia kryeministrore, e do të jenë qytetarët ata që do ta detyrojnë të largohet. Në parlamentin paralel të demokratëve Sali Berisha thotë se kjo është rruga e vetme.
Sali Berisha:
“Tani Rama sdo të ketë as Zallher e as Surrel që të rrish, çadra do të krehë nga kjo zyrë”.
Nuk u la jashtë vëmendjes as fushata e kryesocialistit në mbarë Shqipërinë.
Sali Berisha
“Rama po shëtit në Shqipëri si fantazma e nastradinit për të zëvendësuar mashtrimet e vjetra me gënjeshtrat e reja”.
Berisha thotë se demokratët janë të gatshëm për çdo sakrificë.
Sali Berisha:
“Do të bëjmë çdo sakrificë për largimin e tij, Rama vjen tek ju e kakaris si gjeli maje plehut”.

Published in INNEWS

Kryeministri, Edi Rama nga foltorja kuvendit ka zgjedhur që ti përgjigjet disa akuzave të opozitës duke thënë se shteti me këtë qeveri nuk është në krizë e se krizë ka vetëm opozita. Rama foli dhe për zgjedhjen e presidentin e ri.
“Duam një President për të gjithë shqiptarët dhe do të ishim të dëshiruar që PD të merrte pjesë në këtë proces. Nuk është e mundur të parashikohet kur PD do të rikthehet në rrugën e arsyes,” tha Rama.

Rama foli dhe për takimet me ndërkombëtarët dhe kushtet  e vëna, duke shtuar se ka shkuar në tryezë për të folur për zgjidhje dhe nuk iu duke normale që Basha qëndronte në dhomë tjetër.

“Na janë vënë edhe dy propozimet që ishin jashtë platformës, na është propozuar një shtyrje e datës së zgjedhjeve deri në 16 korrik dhe mundësia për të prekur qeverinë në poste kyçe me sektorë ku mendohet se mund të ketë influencë qeveria mbi zgjedhjet. Jemi të hapur ta diskutojmë, por jo pa Vettingun,” shtoi Rama.

Kryeministri shtoi se dhe përdormi i mësuesve në fushatë nuk është normale dhe për këtë arsye ka kërkuar që të pezullohen nga puna. E një rast konkret ndodhi sot në Kavajë. Ministrja e Arsimit ka shkarkuar nga puna një arsimtare që nxiste nxënësit të linin mësimin për të shkuar në mitingun e Ramës.

Për më shumë ndiqni kronikën...

Published in INNEWS

Kryeministri Edi Rama iu tha sot të rinjve të interesuar për punë dhe për profesione se pa Reformë në Drejtësi nuk mund të rritet fluksi i investimeve të huaja duke lënë të kuptohet se dhe hapja e vendeve të reja të punës mbetet pezull. Këtë deklaratë Rama e bërë në Panairin e Arsimit Profesional.
“Mund të bëjmë arsim profesional, por pa Reformë në Drejtësi nuk mund të rrisim fluksin e investimeve të huaja sepse ata kanë 1001 arsye ta shohin Shqipërinë si një vend mundësish, por kanë një arsye për ta pasur frikë se kur vijnë për të investuar, u del përpara një Gjon a Tom dhe u thotë se jam unë gjykatësi këtu që ta bëj nul gjithçka që bën”, tha Rama.

Kryeministri shtoi se janë shumë të vendosur që të zhbllokojnë vetting-un një orë e më parë nëse s’ndodh sa më parë punonjësit do ikin nga vendi.
“Sot ne kemi filluar procesin për 6 shkolla ekselence të arsimit profesional. Është një investim 30 milionë euro dhe do na japë shumë më tepër se kaq, por pa vetting-un dhe drejtësinë, thjesht do të prodhojmë punonjës që do të ikin jashtë”, theksoi Rama.

Rama mes batutash tha se ka problem e me rrobaqepësit. "Unë do thoja se i mungojnë edhe rrobaqepës vendit, duke patur edhe problem për shkak të përmasave që më janë përcaktuar nga ime më dhe im atë”, tha kryeministri Rama.

Ai foli dhe për juristët:
"Shqipëria ka 8 fish më shumë juristë se Gjermania, por sistemin i drejtësisë nuk është i njëjtë si atje, por e kundërta. Sot kemi një ushtri juristësh që janë të papunë, ndërsa në aksin nga Zogu i Zi deri në dalje të këtij aksi vende të lira pune ka, nuk mund ti mbushin me juristë.
Po mos e kishim bërë ne këtë që po bëjmë me arsimin profesional, këta që janë mbrapa do të ishin duke vendosur skedina për gjysmëfinalet e Champions League".
 


Published in INNEWS

Pritshmëritë për zgjidhej të krizës u shtuan me mbërritjen e pajtimtarëve ndërkombëtarë por duket se asgjë nuk ka ndryshuar. Analistët parashikojnë skenare nga largimi i Ramës, në zgjedhje pa opozitën por edhe destabilitet të vendit.

Ja çfarë shkruajnë analistët më në zë në vend.
Andi BUSHATI
Lulzim Basha ka vendosur t’i thotë të gjithëve “JO”.Basha ka arritur aq shumë gjëra sa asnjë demokrat do t’i kishte imagjinuar përpara ngritjes së çadrës në 18 shkurt. Ndoshta Basha po kërkon shumë më tepër se kaq.Ai po synon t'a tërheqë zvarrë Edi Ramën.
Mero baze
Bisedimet mes dy palëve duket se janë bërë pa kuptim, dhe do të shkohet drejt zgjedhjeve pa Partinë Demokratike. E vetmja enigmë që ngelet pas kësaj, është nëse kjo që po ndodh me Partinë Demokratike është një betejë e Lulzim Bashës për t’i shpëtuar ballafaqimit zgjedhor, apo një imponim ndaj tij prej Sali Berishës për t’i shpëtuar reformës në drejtësi.
Sami NEZA
Rama duhet ta konsiderojë fort çështjen e largimit të tij nga kreu i qeverisë. Edhe pse nuk është zgjedhje e mesme, nuk është dramatike. Nëse qeveria bën zgjedhje më 18 qershor, opozita nuk do të marrë pjesë dhe ndërkohë alibitë e Ramës se opozita do të shkatërrohet janë budallallëqe
Qamil Xhani
Zhvillimet politike kanë marrë drejtimin më të gabuar të mundshëm. Fundi i negociatave i hap rrugë një skenari të errët, me zgjedhje pa PD dhe me destabilitet të gjithë vendit.

Published in INNEWS

Kreu i partisë Demokratike një ditë pas dështimit të negociatave ka qenë i vetmi që ka folur për bisedimet në tryezë. Sipas Bashës, kryeministri Rama i ka ofruar gjithshka përveç kërkesës së vetme të opozitës: 

Lulzim Basha:
“Dje Edi Rama e bëri të qartë se është gati të dorëzojë ministrat, kreun e KQZ, zyrtarë në polici po nuk është gati të dorëzojë karrigen e tij. Merri, ca problemi ka, merr – jep jap e merr, kështu funksionon pazari i peshkut të qelbur nga koka ku duan ta futin edhe PD në këtë Pazar”.
Lulzim Basha zbardhi disa detaje se përse sipas tij kanë dështuar negociatat për ti dhënë fund krizës politike në vend. Për opozitën nuk ka asnjë kompromis me zgjedhje të lira e të ndershme.
Lulzim Basha:
“Ne nuk duam pushtet në tavolinë, as poste ministrat as post presidenti e asnjë post për të bërë kompromis të ndyrë me zgjedhjet e lira e të ndershme. organizimin zgjedhjeve të lira e të ndershme, përmes qeverisë teknike që është e vetmja rrugë dhe rruga e ndershme për t’i dhënë fund krizës politike në Shqipëri”.
SIGEL REAGIM
Dialogu i munguar mes krerëve politik është zhvendosur në facebook.
Edi Rama:
“Një zë i ngjirur bërtet për t'u treguar përralla qorrave që s'duan të shohin shurdhëve që s'duan të dëgjojnë#VajmedetPDvajmedet kuku për ty ”
Lulzim Basha:
“Zëri im shërohet prapë po mendjes tënde si do ja besh..

Published in INNEWS

Vetëm pak orë pas zhvillimit të negociatave për ti dhënë fund krizës politike, Edi Rama ka mbërritur mëngjesin e së mërkurës në zyrën e aleatit kryesor Ilir Meta. Takimi vjen në kuadër të takimeve të përjavshme të dy krerëve të mazhorancës, një ditë para seancës plenare.
Mësohet se takimi i cili filloi rreth orës 9:00 është zhvilluar në kryesinë e Kuvendit dhe mendohet se në qendër të diskutimit do të jetë situata politike. Pak minuta më vonë takimit iu bashkua edhe ministri i Drejtësisë Petrit Vasili.
Kreu i Kuvendit Ilir Meta ende nuk ka bërë një reagim për mos arritjen e negociatave me PD, ndërsa Rama tha se është i hapur për çdo dialog pa kushte, duke mos pranuar negocim për Vettingun.
Pas negociatave politike, të cilat dështuan edhe me angazhimin e dy europarlamentarëve Ilir Meta ftoi në makinën e tij Taulant Ballën. Ndërkohë mbetet për tu parë se çfarë do të ndodhë.

Published in INNEWS

Vetëm pak orë pas dështimit të një marrëveshje e cila do ti jepte zgjidhje krizës politike në vend, Edi Rama ka zgjedhur Pazarin e ri të Korçës si shembull e transformimit të vendit nga qeveria e tij. Nëpërmjet nj statusi në facebook, ku ama shfaq Pazarin e ri të Korçës dje dhe sot, kryeministri ka vënë theksin tek rëndësia e vazhdimësisë së reformave, Rama tha se në rast se kjo ndalet vendi ka për të humbur shumë.
Edi Rama në facebook:
“MIRËMËNGJES ?
dhe ju uroj një ditë të mbarë më këtë imazh të Pazarit të ri në Korçë më 2013 dhe sot?
Shumë është bërë. Ende më shumë mbetet për t'u bërë. Por edhe shumë ka për të humbur nëse ndalemi sot. Prandaj këtë mbasdite do të jemi më shumë se kurrë tek Parku Rinia i Korçës, me votuesit e parë dhe rininë korçare, të bashkuar #PërKorçënQëDuam? #PërShqipërinëQëDuamme #Drejtësi #Shtet #Punë #Mirëqenieme #PartinëSocialiste

 

rama_pazari_i_korces.png

Published in INNEWS
radio TV

Facebook

LIKE Shqip Top 10

poll