INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Disa ushqime është e ndaluar të ngrohen në mikrovalë. Mësoni cilat…

Disa ushqime është e ndaluar të ngrohen në mikrovalë. Mësoni cilat…

Publikuar më: 16:16 14-05-2019

Mikrovala për shkak të kohës së shkurtër që duhet për ngrohjen e ushqimeve përdoret masivisht. Por janë disa ushqime të cilat nuk duhet të ngrohen asnjë herë me mikroval pasi kjo mënyrë shkakton dëme serioze në shëndetin tuaj. Këto ushqime janë:

Mishi
Nuk duhet shkrirë në mikrovalë kur e nxirrni nga frigoriferi. Mund të çojë në shpërndarje të pabarabartë të nxehtësisë, e cila mund të lejojë që bakteret të rriten. Mënyra më e sigurt për të shkrirë mishin është ta lini gjatë natës.

Vezët e ziera
Ngrohja e shpejtë nga mikrovala krijon shumë avull në vezë dhe ajo plas. Do të jetë dhe e vështirë për të pastruar mikrovalën më pas.

Qumështi i gjirit
Jo vetëm që qumështi i gjirit në mikrovalë e ngroh atë në mënyrë të pabarabartë, gjë që mund të krijojë pika të nxehta për bebet tuaja. Studime të tjera kanë zbuluar se kjo metodë e ngrohjes mund të shkatërrojë disa proteina imunitare që gjenden qumështin e gjirit.

Uji
Kur uji të nxehet, ai nuk është në të vërtetë I zier, kështu që ka shumë të ngjarë që sapo të shtoni diçka në të, si një çaj, kjo do të shkaktojë një shpërthim në rritje.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0079669952392578
    array(1) { ["section"]=> string(70) "disa-ushqime-eshte-e-ndaluar-te-ngrohen-ne-mikovale-mesoni-cilat-93781" }