INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Fëmijët dhe marëdhënia seksuale

Fëmijët dhe marëdhënia seksuale

Publikuar më: 13:11 02-12-2018

Të rriturit kur zbulojnë se fëmija fillon të çfaqë haptazi kuriozitetin reth zonës genitale, si në raport me veten, por edhe për fëmijën tjetër, I kap paniku dhe nuk dinë si të sillen. Më e keqja ndodh kur fëmija i pyet si bëhet dashuria. Këtu prindërit dhe edukatorët e humbasin fare, ose qeshin, ose ikin, ose bëhen seriozë dhe u thonë fëmijëve që nuk bëhen këto pyetje. Fëmijët hutohen më keq se prindërit dhe nuk dinë si të bëjnë. Të rriturit harrojnë se në rrugë, fëmijët dëgjojnë gjithfarë shprehjesh banale si nga fjalët edhe nga mënyra e të thënit. Prandaj prindër dhe edukatorë, mësojani ju seksualitetin, këtë të vërtetë që krijon jetën dhe që çdo njeri që vjen në jetë, vjen nga ky akt. Kush më mirë se prindërit dhe edukatorët mund tja mësojnë një fëmije këto “gjëra”? Prindër, edukatorë mos lejoni që fëmija juaj, këtë temë delikate, këtë të vërtetë, ta mësojnë me “stil rruge”. Për këto “gjëra” duhet folur me shumë seriozitet, respekt dhe thjeshtë. Në këtë mënyrë do të evitohet mënyra banale që haset e dëgjohet në “rrugë”. Prindër mos lejoni që “rruga” tu mësoj fëmijëve tuaj se si vijnë në këtë jetë dhe se si ndërtohet familja, pasi edhe familja lidhet e ndërtohet direkt nga sfera seksuale.

Falenderojmë Lira Gjika për shkrimin e publikuar në intv.al/ 

 

 

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0073549747467041
    array(1) { ["section"]=> string(37) "femijet-dhe-maredhenia-seksuale-80461" }