INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Fëmijët, nën shëmbullin e të rriturve

Fëmijët, nën shëmbullin e të rriturve

Publikuar më: 14:25 15-12-2017

Nga Lira Gjika

“Oh sa mirë tu bë se nuk dëgjon”, I thotë nëna fëmijës, kur rëzohet apo pëson ndonjë dëmtim apo humbet diçka. Kjo shprehje e frikshme dhe njëkohësisht e pa menduar, përdoret nga të gjithë, të mëdhenj e të vegjël. Fëmijët, nën shëmbullin e të rriturve e praktikojnë ndërmjet tyre, kur njëri nga ata dëmtohet apo i prishet ndonjë lodër. Ajo që është e dhimshme në këtë rast, qëndron te indiferenca e të rriturit aty pranë. Të rriturit as që i bën përshtypje se kjo shprehje është e dëmshme për zhvillimin e dhimsurinë dhe e te mires, që po përdoret për të bërë keq. Të rriturit nuk i shkon në mëndje se e ka për detyrë ti mësojë fëmijës që po mbyll derën e zemrës për tu bërë ashtu siç dëshiron, i mirë. Të rritur, e keqja nuk ndodh në një ditë, por ndërtohet në heshtje përditë. Lira Gjika.

Me leje të posaçme nga Lira Gjika 

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0024998188018799
    array(1) { ["section"]=> string(42) "femijet-nen-shembullin-e-te-rriturve-44976" }