INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Fëmijët nën shembullin e të rriturve

Fëmijët nën shembullin e të rriturve

Publikuar më: 10:33 07-05-2018

“Oh sa mirë tu bë se nuk dëgjon”, I thotë nëna fëmijës, kur rëzohet apo pëson ndonjë dëmtim apo humbet diçka. Kjo shprehje e frikshme dhe njëkohësisht e pa menduar, përdoret nga të gjithë, të mëdhenj e të vegjël. Fëmijët, nën shëmbullin e të rriturve e praktikojnë ndërmjet tyre, kur njëri nga ata dëmtohet apo i prishet ndonjë lodër. Ajo që është e dhimshme në këtë rast, qëndron te indiferenca e të rriturit aty pranë. Të rriturit as që i bën përshtypje se kjo shprehje është e dëmshme për zhvillimin e dhimsurinë dhe e te mires. Të rriturit nuk i shkon në mëndje se e ka për detyrë ti mësojë fëmijës që po mbyll derën e zemrës për tu bërë ashtu siç dëshiron, i mirë. Të rritur, e keqja nuk ndodh në një ditë, por ndërtohet në heshtje përditë.

Me leje të posaçme nga Lira Gjika.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0099968910217285
    array(1) { ["section"]=> string(42) "femijet-nen-shembullin-e-te-rriturve-57534" }