INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Flasin të dyshuarit për sulmin me Novichok: Vizituam katedralen e Salisbury [VIDEO]

Flasin të dyshuarit për sulmin me Novichok: Vizituam katedralen e Salisbury [VIDEO]

Publikuar më: 15:23 14-09-2018

Të dy rusët të akuzuar për helmim me Sergei Skripal dhe vajzën e tij në Salisbury, Angli, thonë se ata vizituan vetëm qytetin për të parë katedralen e saj. Policia lëshoi fotot e CCTV të Aleksandrit Petrov dhe Ruslan Boshirov më parë këtë muaj dhe tha se ata qëndronin pas sulmit me agjentin vdekjeprurës Novichok.
Dy rusët, në një intervistë të dhënë për “Rusia Sot”, pretenduan se vizituan qytetin jugor si turistë dhe kishin qëndruar vetëm pak kohë për shkak të motit të keq. Petrov dhe Boshirov pretendojnë se tani kanë frikë të dalin pasi janë akuzuar nga Britania se qëndrojnë pas sulmit. "Gënjeshtrat dhe shpifjet e hapura në këtë intervistë dhënë një stacioni televiziv rus të sponsorizuar nga shteti janë një fyerje për inteligjencën e publikut", u tha gazetarëve zëdhënësi i Kryeministrit Theresa May. "Më e rëndësishmja janë thellësisht ofenduese ndaj viktimave dhe të dashurve të këtij sulmi të tmerrshëm".
Agjenti i dyfishtë Skripal dhe vajza e tij Julia u gjetën të rrëzuar në një stol në Salisbury më 4 mars. Ata kaluan javë në spital, por tani të dy e kanë lënë spitalin. Policia pohoi se në fillim të këtij muaji Petrov dhe Boshirov arritën nga Rusia në Gatwick Airport më 2 mars dhe qëndruan në lindje të Londrës.
Ata udhëtuan në Salisbury më 3 mars, para se të ktheheshin të dielën në mëngjes, ku ata u kapën në CCTV pranë shtëpisë së Skripal. Autoritetet pretendojnë se kanë kontaminuar derën e përparme të Skripal me agjentin nervor.

Disa muaj më vonë Dawn Sturgess, 44 vjeç, vdiq pasi ajo dhe partneri i saj Charlie Rowley u ekspozuan ndaj të njëjtës substancë në Amesbury aty pranë. Rowley gjeti atë që ai mendonte se ishte një kuti parfumi dhe ia dha Sturgessit si një dhuratë. U zbulua më vonë se përmbante Novichok.
Gjatë dy ditëve që ishin në Britani të Madhe, ata shpenzuan më shumë se trembëdhjetë orë e gjysmë që të udhëtonin për në Salisbury dhe pak më pak se katër orë në qytet, sipas policisë britanike.
Këtu është një transkript i pjesës së intervistës së transmetuar në RT.
RT: Ju më keni telefonuar në telefonin tim celular dhe më keni thënë se jeni Alexander Petrov dhe Ruslan Borishov. Ju me të vërtetë dukeni si fotot, që na treguan nga Mbretëria e Bashkuar, kush jeni ju?
Petrov: Ne jemi ata që ju janë treguar në foto, Aleksandër Petrov dhe Ruslan Borishov.
RT: A janë ato emrat tuaj të vërtetë?
Të dy: Po
RT: Edhe tani që po flisni, për të treguar të vërtetën, ju dukeni shumë nervozë?
Petrov: Si do të dukeshit?
Borishov: Kur jeta juaj është kthyer me kokë poshtë në vetëm një moment, në vetëm një ditë ka ndryshuar jetën tonë.
RT: Në pamjet CCTV nga Londra, ju ecni në ato veshjet dhe atletet e famshme në Salisbury, a jeni ju ata njerëz?
Të dy: Po, ne jemi
RT: Çfarë po bënit atje?
Petrov: Miqtë tanë kanë qenë duke sugjeruar për një kohë të gjatë që të vizitojmë këtë qytet të mrekullueshëm

 

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.022872924804688
    array(1) { ["section"]=> string(57) "flasin-te-dyshuarit-per-sulmin-me-novichok-vizituam-71666" }