Zgjedhje 2017

  Ndiheni të lodhur? Këto ushqime do ju rikthejnë energjitë

  May 19, 2017

  Evitoni lodhjen duke konsumuar këto ushqime:

  Bollgur (1 kupë)
  I pasur në fibra dhe proteina, ngrënia e bollgurit për mëngjes ndihmon për të stabilizuar sheqerin në gjak gjatë gjithë ditës.

  Salmon (85 gramë)
  Ky lloj peshku i pasur në proteina përshpejton metabolizmin dhe rrit energjinë.

  Boronica (1/2 kupë)
  Boronicat janë të pasura në antioksidues që luftojnë radikalet e lira, të cilat dëmtojnë qelizat dhe shkaktojnë lodhje. Këto karbohidrate të shëndetshme rikthejnë energjitë pa shtuar nivelet e sheqerit.

  Thjerrëza (1/2 kupë)
  Të pasura në fibra, thjerrëzat ndihmojnë për të rregulluar nivelet e sheqerit në gjak, ndërkohë që përmbajtja në selen përmirëson humorin shkruan Shëndeti.

  Avokado (një gjysmë)
  Acidet yndyrore tek avokado ulin inflamacionin e lidhur me gjendjet që shkaktojnë lodhje.

  Kuinoa (1/2 kupë)
  Proteinat dhe aminoacidet tek ky drithë pa gluten ndihmojnë në forcimin e muskujve dhe rikthimin e energjive pas stërvitjes.

  Bajamet (1/3 kupë)
  Bajamet janë të pasura në magnez, lëndë ushqyese që ndihmon në konvertimin e sheqerit në energji. Ndërsa proteinat dhe fibrat sigurojnë energji pa ndikuar tek linjat trupore.

  radio TV
  Geek Room

  Facebook

  LIKE Shqip Top 10

  poll