Zgjedhje 2017

  Portugalia triumfon në Ukrainë, çfarë duhet të mbajmë mend nga ky Eurovision? [VIDEO]

  May 14, 2017

  Le të themi që portugezët dominuan në Evropë!

  Pas fitores së Kampionatit Evropian të Futbollit verën e kaluar, një tjetër triumf i një rëndësie shumë të madhe vjen për Portugalinë. 27-vjeçari portugez, Salvador Sobral fitoi Festivalin Evropian të Këngës 2017 me plOt 758 pikë të grumbulluara,  festival i cili u zhvillua në Kiev të Ukrainës. Kjo është hera e parë që Portugalia e fiton Eurovisionin pas konkurrimit për plot 53 vjet në këtë kompeticion.

  Kënga “Amar Pelos Dois” e shkruar nga motra e tij, triumfoi para përfaqësueve të Bullgarisë dhe të Moldavisë.

  Por çfarë duhet të mbajme mend nga ky Eurovision?

  Edhe pse motoja ishte "celebrate diversity" dhe u pompua harmonia mes njerëzve, shteteve, politika dominoi edhe këtë vit.

  E nisim me vendin tonë, Shqipëria mbeti sërish jashtë finales. Pas skualifikimit të Eneda Tarifës edicionin e shkuar, e njëjta gjë ndodhi edhe këtë vit me Lindita Halimin që u përfaqësua me këngën “World”

  Rusia u përjashtua nga gara pasi këngëtarja ruse kishte shkelur pa lejen e autoriteteve ukrainëse ne Krime.

  Justin Timberlake? Po, Eurovision-i ka të tijin! Këngëtari suedez solli një ndër këngët më të shkarkuara në platformat muzikore, teksa shumë e krahasuan performancën e tij me Justin Timberlake.

  Italia theu rekordin e videos më të klikuar në kanalin e Youtube me Francesko Gabbani.

  “Kafshët në skenë” nga një kokë kali te një majmun që kërcen…ishin edhe ata pjesë e performance të Eurovision.

  Teksa jamala këndoi këngën e saj më të re një fans u ngjit pranë saj dhe uli pantallonat e tij. E menjëhershme ishte ndërhyrja e forcave të sigurisë.

  Këngëtari bullgar Kristian Kostov ishte përformuesi më i ri në moshë por edhendër më të kuotuarit në sondazhet online.

  Këngëtarja e San Marinos u ngjit për të tretin vit në skenë.

  Shtetet që shkojnë direkt në finale këtë vit sollën këngë tejet të preferuara për publikun evropian, por siç e tha vetë fituesi portugez, “fitoi muzika”.

  Deri në edicionin tjetër, le të shijojmë këngën fituese!

  radio TV
  Geek Room

  Facebook

  LIKE Shqip Top 10

  poll