INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Ndoshta nuk e dinit, por këto janë 10 zakonet që po ju sëmurin

Ndoshta nuk e dinit, por këto janë 10 zakonet që po ju sëmurin

Publikuar më: 12:59 14-06-2018

Frika që keni ndaj gripit

Çdo herë që keni inflamacion intensiv që shoqëron gripin tuaj, lëshoni kimikate që dëmtojnë enët e gjakut dhe mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të rrënjosura nga inflamatorët, si sëmundjet e zemrës në vazhdimësi të jetës.

Orari juaj i çrregullt

Faktorët më të mëdhenj stresues nuk janë financat apo martesa, por mungesa e një rutine të rregullt. Edhe thjeshtë duke ngrënë drekë një orë më vonë se zakonisht mund të rrisni nivelet e kortizolit të hormoneve të stresit që prishin gjendjen ideale të trupit tuaj. Mundohuni të hani, flini dhe ushtroheni në të njëjtën kohë çdo ditë, 365 ditë në vit.

Përzgjedhja e frutave dhe perimeve që bëni     

Udhëtimi që frutart apo perimet bëjnë nga vjelja deri në raftet e dyqaneve, bën që të humbasin shumë nga elementët që luftojnë sëmudnjet. Blini perime të freskëta, ato të sezonit. Këto ushqime rrisin sistemin tuaj imunitar.

Stërvitja në palestër

Nëse gjatë një dite në palestër ushtroheni me forcë, kjo bën që pjesën tjetër të ditës të ndiheni më të ldodhur. Kjo bën që t’ju ulet kolesteroli, sheri në gjak dhe presioni i gjakut. Gjeni mënyra që të bëni edhe lëvizje të vogla gjatë gjithë ditës.

Këpucët me taka

Dhimbja që takat shkaktojnë janë një shenjë e inflamacionit, të lidhura me sëmudnje kronike. Mbajtja e këpucëve të rehatshme, mund të mbrojë trupin tuaj nga dëmtimi afatgjatë i inflamacionit.

Ngrënia e thonjve

Ngrënia e thonjve është më shumë se një tendencë e keqe. Ajo gjithashtu mund të shkaktojë kërdi në shëndetin tuaj. Në një studim të vogël turk, 76 për qind e personave që hanin thonjtë, rezultuan pozitivë ndaj baktereve që shkaktojnë diarre dhe vjellje si Escherichia coli.

Dreka juaj e ’trishtuar’ në tavolinën e punë

Zyra juaj është një terren edukativ për bakteret dhe për fat të keq, tastiera juaj është një nga sendet që përmbajnë më shumë baktere. Ngrënia e drekës jashtë (ose të paktën larg nga tavolina e punës) mund të zvogëlojë numrin e baktereve para së cilave përballeni çdo ditë.

Pirja e duhanit

Nëse rreziku i kancerit nuk ishte një arsye e mjaftueshme për të lënë këtë ves, vjen edhe një tjetër arsye: Pirja e duhanit mund të zvogëlojë funksionin tuaj imunitar, duke ju bërë më shumë gjasa të kapni gripin, të ftohtët ose pneumoni.

Çarçafët e palarë

Lajme të këqija: bakteret e duan shtratin tuaj të ngrohtë dhe të errët. Një terren ideal për ta. Nëse këto baktere vetë mund të jenë të padëmshme, bajgat dhe fragmenete trupore të tyre të hedhura mbi çarçafë, shkaktojnë astmë dhe alergji.

Mungesa e gjumit

Mungesa e gjumit mund të ndikojë më shumë sesa të ulë nivelin tuaj të energjisë. Nëse nuk flini mjaftueshëm kjo bën që t’ju ulet niveli i energjisë.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.013477087020874
    array(1) { ["section"]=> string(67) "ndoshta-nuk-e-dinit-por-keto-jane-10-zakonet-qe-po-ju-semurin-61727" }