INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Në Kinë ngordh një ndër 4 breshkat më të rralla në botë…

Në Kinë ngordh një ndër 4 breshkat më të rralla në botë…

Publikuar më: 14:24 15-04-2019

Një breshkë Yangtze me guackë gjigande që jeton në ujë dhe mund të peshojë deri në 90 kg ka ngordhur duke lënë pas tre të tjera. Bresha ngordhi në kopshtin zoologjik Zushou në jug të Kinës dhe njihet si breshka femër me emrin Rafetues.

Ekspertët u përpoqën ta mbartnin artificialisht krijesën 90-vjeçare për të pestën herë para pak se të ngordhte. Këto specie janë shumë të rrezikuara për shkak të gjuetisë, peshkimit dhe shkatërrimit të habitatit të tyre.  Një breshkë mashkull është lënë në kopshtin zoologjik kinez ndërsa dy të tjerat jetojnë në natyrë në Vietnam. Natyra iluzive e breshkës nënkupton që ka qënë e vështirë të identifikohet gjinia.

Ekspertët ndërkombtarë kishin tentuar ta mbartnin artificialisht breshkën 24 orë para se të ngordhte, ata thanë se operacioni nuk kishte komplikacione dhe se ajo ka pasur shëndet të shkëlqyer pas proçedurës, por breshka ishte përkeqësuar një ditë më pas.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0064959526062012
    array(1) { ["section"]=> string(62) "ne-kkine-ngordh-nje-nder-4-breshkat-me-te-rralla-ne-bote-91481" }