INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS

"Pa e vrarë mendjen"

Publikuar më: 13:37 11-11-2017

Nga Natasha Porocani (Shuteriqi)

Personazhet e tregimeve kanë teka dhe dëshira “të çuditshme”, si dhe pikëpyetje për gjëra që nuk i dinë. Por, në fund, ata gjejnë te prindërit, gjyshërit dhe mësuesit miqtë e tyre më të mirë!

Të dashur prindër, këtë vit bashkë me shumë seri librash pranë Panairit të Librit do të gjeni edhe vëllimin me tregime për fëmijë "Pa e vrarë mendjen". Gjuha e zgjedhur, afër fëmijëve, stili i këndshëm dhe shumë elastik, mendësia e një brezi të lirë është mjeshtëria e shkrimit të Natasha Poroçanit, tashmë të njohur për aftësinë e saj në komunikimin me fëmijët.

Shumë të ëmbël fëmijë, vjen në panair përsëri këtë vit vëllimi me tregime Pa e vrarë mendjen.

Ju do të pyesni

-Po pse "përsëri"?

Oplaaa, sepse është ribotuar. Pasi botimi i parë iku turravrap nga libraritë, tani vjen përsëri me rrëfimet e mrekullueshme të Kaltrinës, vëllait të saj Albit dhe shumë shokëve e shoqeve të saj.

Fëmijët në faqet e librit do të gjejnë bashkëmoshatarët e tyre me të cilët shkojnë çdo ditë në shkollë, ndajnë orët e lodhshme të mësimit por edhe kënaqen me humorin e mrekullueshëm që luan mes tyre.

Po fëmijët jetojnë mes ëndrrave dhe janë ëndrra të bukura. Ndaj në faqet e librit do të endeni nga klasa te ëndrrat, nga lojërat te malet me dëborë apo lulet e lëndinave.

Do të njiheni me Ivinën së cilës po i mungonte vëllai, shoku i lodrave. Po pse, ku kishte shkuar Flobi?

E pastaj ato çokollata e mira, të shijshme, të ëmbla...ëëëë, po si t'ia bëjmë? se ato të shtojnë ca në peshe. Epo këtu do gjeni një dietë të posaçme, pa hequr dorë fare nga çokollatat, më besoni. A ka një dietë të tillë?

Tani që dimri po vjen a ju duhet një shok dëbore? Si thatë? Ku ta gjeni?

Lëre pastaj një gjyshe...ua çfarë gjysheje, për t'i patur zili. Mbath patina e bën gara me mbeskën.

Ehuuu, ka plot e plot gjëra të tjera. Ju do të thoni si t'ia bëni me përgjigjet e kaq shumë pyetjeve?

E pra, hapni librin "Pa e vrarë mendjen", aty i keni të gjitha.

A do të kënaqeni? Oh, pa diskutim që po.

Atëherë... shihemi në panair të dashur fëmijë.

“Pa e vrarë mendjen” është një libër me histori të mrekullueshme me mbretër e zana, si dhe me tregime të bukura e plot humor nga jeta e përditshme e fëmijëve. Në to flitet për marrëdhëniet me gjyshërit, prindërit dhe mësuesit, me shokët e shoqet, rregullat që duhet të ndjekin fëmijët në familje, shkollë etj. Personazhet e tregimeve kanë teka dhe dëshira “të çuditshme”, si dhe pikëpyetje për gjëra që nuk i dinë. Por, në fund, ata gjejnë te prindërit, gjyshërit dhe mësuesit miqtë e tyre më të mirë!

Falenderojmë Natasha Porocani (Shuteriqi) për shkrimin e publikuar në intv.al.

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0015480518341064
    array(1) { ["section"]=> string(24) "pa-e-vrare-mendjen-41624" }