INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Planet e Singapore për një ''komb të zgjuar''

Planet e Singapore për një ''komb të zgjuar''

Publikuar më: 16:33 04-06-2018

Singapori synon të jetë vendi i parë i zgjuar në botë,por çfarë do te thote kjo në të vërtetë?

Ju jeni duke pritur për autobusin për të shkuar ne pune dhe në mënyrë të pashmangshme, ju jeni vonë. Kjo eshte zgjidhja e Singaporit per nje komb te zgjuar, e cila synon të bashkojë teknologjinë në çdo aspekt të jetës në ishullin e vogël.

Kjo përfshin disa ndalesa autobuzesh, të cilat sipas këtij plani tani do të kenë harta interaktive dhe lidhje wi-fi - madje edhe libra dixhital. Kjo është e gjitha një përpjekje për të bërë udhëtimet e pasagjereve të Singaporit më të kënaqshëm dhe më efikas.

Nëse shikoni se sa i rëndësishem është sistemi i autobusëve për transportin publik këtu, ateher I gjithe ky plan ka kuptim. Me pothuajse katër milionë udhëtime ditore, rrjeti i autobusëve përbën pjesën më të rëndësishme të rrjetit të transportit të Singaporit.

Duke përdorur të dhëna GPS, hulumtuesit dhe programuesit mund të tregojnë se sa shpejt ose ngadalë po shkon një autobus dhe sa njerëz janë në bord në çdo kohë të caktuar.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0090639591217041
    array(1) { ["section"]=> string(47) "planet-e-singapore-per-nje-komb-te-zgjuar-60667" }