INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Punoni jashtë orarit? Mësoni çfarë ju shkakton në shëndet

Punoni jashtë orarit? Mësoni çfarë ju shkakton në shëndet

Publikuar më: 16:22 15-05-2019

Ndodh shumë herë që për shkak se punën nuk e përmbyllim brenda orarit zyrtar. Për pasojë puna të teklaojë 8 orët. Por kjo sipas studiuesve ka ndikim negative tek shëndeti dhe shfaq herë pas here edhe shenja lodhje. Sipas një studimi të ri nga Universiteti i Australisë Jugore ka zbuluar diçka mbase jo shumë surprizuese për një pjesë të madhe të njerëzve. 

Studimi vjen pas anketimit të 230 punonjësve gjatë dy viteve. Përgjigjet e tyre treguan se kryerja e aktiviteteve të lidhura me punën jashtë orarit sjell stres, gjumë të keq dhe probleme emocionale. Ndërkohë, zgjidhja më e mirë për një gjumë të rehatshëm është gatimi, kalimi i kohës me familjen dhe kryerja e disa punëve shtëpiake.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0074498653411865
    array(1) { ["section"]=> string(62) "punoni-jashte-orarit-mesoni-cfare-ju-shkakton-ne-shendet-93874" }