INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Qentë do të flasin...? Shokon shkenca, pas një dekade do komunikojmë edhe me kafshët [VIDEO]

Qentë do të flasin...? Shokon shkenca, pas një dekade do komunikojmë edhe me kafshët [VIDEO]

Publikuar më: 15:18 12-01-2018

Pas një dekade ëndrra e shume personave animalist do bëhet realitet, te komunikojnë me miqtë e tyre me katër putra.
Përparimet e i inteligjencës artificiale pritet të bëjnë realitet komunikimin me kafshët.
Shkencëtarët po merren me mbledhjen e mijërave videove të qeneve që lehin për ti përdorur në krijimin e një algoritmi për të kuptuar gjuhën e tyre.
Profesor Slobodchikoff studiues i kafshëve për 30 vjet ka deklaruar se që pas 10 viteve do ketë ndërtuar një teknologji që përkthen gjuhën e kafshëve.
Sipas profesorit kjo teknologji do mirëpritet nga të gjithë dhe do ju vij në ndihmë shumë familjeve të cilët do kuptojnë më së miri kafshët e tyre.
Por jo vetëm kaq dobitë e kësaj teknologjie do shihet më gjerë, njerëzit do kuptojnë se kur kafsha e tyre është e sëmurë, pse sillet keq, dhe në sistemin policor qentë e stërvitur do kenë më të lehtë të kuptohen .
Deri tani teknologjitë për të kuptuar botën e kafshëve kanë arritur deri në pikën që të vërtetojnë nëse kafshët kanë logjik, ëndërrojnë kur flenë, dhe arrijnë të memorizojnë fytyrat e personave.

 

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0016040802001953
    array(1) { ["section"]=> string(85) "qente-do-te-flasin-shokon-shkenca-pas-nje-dekade-do-komunikojme-edhe-me-kafshet-47354" }