INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Qindra grave ju është shkurtuar jeta. Ja arsyeja ..

Qindra grave ju është shkurtuar jeta. Ja arsyeja ..

Publikuar më: 12:57 15-05-2018
"Dështimi i njoftimit kompjuterik" rrezikoi jetën e shumë grave, të cilat për shkak  të mos ekzaminimit në kohë pasi nuk janë njoftuar, u është shkurtuar jeta. 
Më shumë se 300,000 gra në 70-tat e tyre të cilëve u është mohuar shqyrtimi gjatë dekadës së fundit, iu është premtuar mundësia që të kenë skanime këtë vit. Në programin kombëtar prej vitit 2009 nuk ju ofrua check-up dhe  sipas mjekëve ju është premtuar të gjithave viktimave  të skandalit të skanimit të gjirit të NHS-së, një mamografi brenda gjashtë muajsh.
 
Në një letër të Daily Telegraph, presidentët e Kolegjit Mbretëror të radiologëve, baronesha Delyth Morgan dhe  shefi ekzekutiv i kancerit të gjirit, thanë se kishte shumë pak punonjës për të përballuar ngarkesën e punës me të cilën përballeshin.
 
Sekretari i Shëndetësisë Jeremy Hunt ka zbuluar se, si rezultat i një "dështimi të algoritmit kompjuterik" të NHS që ndodhi në vitin 2009 dhe që vazhdoi deri në 2018, qindra gra kanë "shkurtuar jetën e tyre".
Shumë grave që ishin të moshës nga 68 deri në 71 vjeç gjatë asaj periudhe nuk u dërguan ftesën e fundit të shqyrtimit të gjirit.
 
 gjir.jpg

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

  LIKE Shqip Top 10

  poll
  Article Logic
  Execution time: 0.0028700828552246
  array(1) { ["section"]=> string(53) "qindra-grave-ju-eshte-shkurtuar-jeta-ja-arsyeja-58420" }