INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Robotët po zëvendësojnë kujdestarët njerëzorë? [Foto]

Robotët po zëvendësojnë kujdestarët njerëzorë? [Foto]

Publikuar më: 12:53 15-05-2018
Në kohën kur flitet se shumë punë tani do të kryhen nga robotët, të moshuarit kanë ndier 'frikën' se do të bien në dorën e tyre. Njerëzit e moshuar kanë nevojë për një garanci nga qeveria se robotët dhe sistemet e monitorimit të largët nuk do të zëvendësojnë tërësisht kujdestarët njerëzorë në të ardhmen.
 
Një raport i Fondacionit të Tregut Social ka ngritur shqetësime serioze se futja e teknologjisë nga "revolucioni i katërt industrial" mund të rriste vetminë tek njerëzit e moshuar, pasi ajo mund të përdoret për të zëvendësuar tërësisht "prekjen njerëzore" të kujdesit.
 
Ndërsa ata gjithashtu deklarojnë se është një potencial i madh për të përmirësuar jetën, miratimi  për përkujdesin duhet të trajtohet siç duhet dhe nuk u imponohet individëve pa pëlqimin e tyre.
 
robo.jpg
 
 
robotaa.jpg
 
 
 
 

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0098190307617188
    array(1) { ["section"]=> string(56) "robotet-po-zevendesojne-kujdestaret-njerezore-foto-58417" }