INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Rritja ekonomike nën potencial. Shkaqet...

Rritja ekonomike nën potencial. Shkaqet...

Publikuar më: 16:01 14-11-2017

Ekonomia po rritet nën nivelin e mundësive që ofron vendi. Në raportin e fundit për zhvillimet ekonomike të tremujorit të tretë, BSH thotë se plakja e popullsisë, fenomeni i emigracionit dhe rritja e dobët e produktivitetit, do të vazhdojnë të jenë faktorë frenues në përshpejtimin e normave të rritjes potenciale ekonomike. Po situata s’do jetë e mirë dhe në vijim, pasi kur 50-vjeçarët e sotshëm të dalin në pension, forca e punës do të pësojë tkurrje të madhe duke bërë, që ekonomia e vendit të mos ketë përparësi në këtë drejtim. Ndaj këshillohen sa më shumë politika të reja sociale.

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0012850761413574
    array(1) { ["section"]=> string(44) "rritja-ekonomike-nen-potencial-shkaqet-41923" }