INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Shokon studimi, teknologjia raciste, njeh më lehtë meshkujt e bardh se sa ata me ngjyrë [FOTO]

Shokon studimi, teknologjia raciste, njeh më lehtë meshkujt e bardh se sa ata me ngjyrë [FOTO]

Publikuar më: 13:23 13-02-2018

Smartphone, laptopët dhe tabletët tashmë po hapen nëpërmjet njohjes së fytyrës dhe sipas specialistëve kjo do na lehtësoj jetën.

Por sa e vërtet mund të jetë?

Një studim i fundit ka zbuluar se dhe pse teknologjia është diçka ekzakte e pa ndikuar, mund të jetë dhe racistë midis gjinive dhe ngjyrës së lëkurë.

Një studiues nga MIT Media Lab zbuloi se shërbimet e njohjes së fytyrës nga Microsoft, IBM dhe Face ++ kanë një diferencë të madhe bazuar në gjininë dhe racë, sistemi identifikues e ka më të lehtë të njohë një mashkull me ngjyrë lëkure të bardhe se sa meshkujt apo femrat e racave të tjera.

Për të ilustruar këtë studiuesi Joy Buolamwini krijoi një grup të dhënash duke përdorur 1,270 fotografi të parlamentarëve nga tre vende afrikane dhe tre vende nordike.

Në përfundim rezultoi se meshkujt e bardhë softueri i njohu në 99% të rasteve, femrat me ngjyrë të bardhë në 93%.

E nëse kaloje tek personat me ngjyrë diferenca ishte dhe më e madhe, tek meshkujt me ngjyrë softueri gaboi në identifikim në 12% dhe tek femrat në 35% të rasteve.

Kjo nuk është hera e parë që realizohen gabime të tilla në vitin 2015, Google u etiketua si raciste vëzhgim pasi fotografit e afrikano-amerikane gjendeshin nën etiketimin gorilla.

 

 

4924BD1E00000578-0-image-a-21_1518465941000.jpg4924BD0000000578-5382979-The_systems_weren_t_just_guilty_of_race_discrimination_they_also-a-10_1518468434495.jpg48F44A6E00000578-5361879-Face_ID_uses_a_7MP_front_facing_camera_on_the_iPhone_X_which_has-m-2_1517995717944.jpg4924BD2600000578-0-image-a-26_1518467535741.jpg4924BCF800000578-0-image-a-25_1518467350120.jpg4924BD0D00000578-5382979-The_study_tried_to_find_out_whether_Microsoft_IBM_and_Face_s_fac-a-11_1518468443686.jpg

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0033729076385498
    array(1) { ["section"]=> string(96) "shokon-studimi-teknologjia-raciste-njeh-me-lehte-meshkujt-e-bardh-se-sa-ata-me-ngjyre-foto-50206" }