INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Si do të ishte sikur të pinit një birrë në Mars

Si do të ishte sikur të pinit një birrë në Mars

Publikuar më: 16:08 06-07-2018

Astronautët janë ata që kalojnë misione mjaft të gjata në hapsirë. Gjatë të gjithë kohëzgjatjes së misionit ata ushqehen me pudra proteinike që treten me ujë dhe marin formën e një pureje. Ky ushqim është i lehtë për t'u transportuar, nuk zë vend dhe nuk i shkakton rrezik austronautëve që hanë në kushtet e gravitetit zero.

Tanimë që po planifikohet për të shkuar në Mars, planet e Nasa kanë ndryshuar. Ata po punojnë sot që të çojnë njerëz në Mars dhe ai lloj misioni mund të zgjasi diku tek 3-4 vjet vajtje-ardhje. Askujt si pëlqen që të jetoje me pudra suplement dhe pure prandaj shkencëtarët po punojnë për të krijuar sisteme të posaçme që të ndihmojnë astronautët që të kultivojnë bimë dhe të prodhojnë ushqimet e tyre të preferuara. Birrë në Mars, e pse jo? Do të ishte cool.

hires1.jpeg

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0081939697265625
    array(1) { ["section"]=> string(53) "si-do-te-ishte-sikur-te-pinit-nje-birre-ne-mars-64059" }