INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Silleni si kalama? Ja çfarë thotë shkenca për shëndetin tuaj mendor!

Silleni si kalama? Ja çfarë thotë shkenca për shëndetin tuaj mendor!

Publikuar më: 15:42 12-07-2018

Është e lehtë të kapesh në lakun e pafund të të pyeturit veten nëse jeni aty ku duhet në moshën alktuale. Në moshën 12 vjeçare, prisja se do të kisha një shtëpi, një karrierë dhe një familje deri në moshën 22 vjeçare

Shpesh ndiheni sikur jeni ende fëmijë në zemër. Por kjo rezulton, se mund të jetë një gjë shumë e mirë.

Një studim i ri ka zbuluar se të ndjerit më të rinj se mosha që ju keni mund të jetë një tregues i një shëndeti të mirë mendor.

Studimi, i botuar në revistën "Frontiers in Aging Neuroscience", intervistoi një grup njerëzish të moshave 59 vjeç ku u pyetën nëse ata ndjeheshin më të moshuar ose më të rinj se mosha e tyre në të vërtetë.

Ky vetë-përshkrim, të cilin studiuesit e quajnë "mosha subjektive", mund të pasqyrojë me sa duket shëndetin fiziologjik të një personi.

Me fjalë të tjera, nëse ndiheni të rinj, truri juaj mund të shfaqë më pak dëmtime të lidhura me moshën.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.002918004989624
    array(1) { ["section"]=> string(72) "silleni-si-kalama-ja-cfare-thote-shkenca-per-shendetin-tuaj-mendor-64811" }