INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Skandal me provimin e matematikës. Maturantët për IN TV: Po kjo është teza [VIDEO]

Skandal me provimin e matematikës. Maturantët për IN TV: Po kjo është teza [VIDEO]

Publikuar më: 16:19 13-06-2018
"A është kjo teza e provimit?"
-Po, kjo ishte. Kështu maturantët kanë pohuar se kjo ishte teza e povimit të matematikës e cila është zbuluar  para se të përfundonte orari i provimit. Testi ka dalë më herët se ora 12:30. 
Nxënësit që pyeti IN Tv u çuditën që në disa shkolla ajo doli, në një kohë që në disa të tjera si ‘’Sami Frashëri’’ ata u izoluan dhe mësuan që pyetjet kishin dalë vetëm kur ata përfunduan provimin.
Ata thonë se kjo që ka ndodhur është e padrejtë dhe se provimet po zhvillohen me dy standarte. "Po kjo është teza. Po çfarë është kjo rregullore, ne as tualet nuk na lanë, e tani mësojmë se paska dal teza"- pohon një maturante. Edhe një gjimnaziste tjetër pasi sheh tezën thotë se është e njëjta me atë që kishin në provim.  
Po e mora vesh për tezën, po kjo është, madje është varianti B" pohon një tjetër maturant që sapo ka dal nga provimi. Është viti i dytë radhazi që tezat e pyetjeve të provimit të detyruar të Matematikës dalin para kohe. 
Reagim
Ngjarjen e sotme e ka denoncuar dhe deputeti i PD, Luçiano Boçi nëpërmjet një statusi në facebook.  Një orë para përfundimit të provimit Boçi ka hedhur pyetjet e tezës në FB dhe ka akuzuar drejtpërdrejt Ministren Nikolla.
Ja dhe testi i matematikës sot! Të presim çfarë do na thotë Ministrja? Unë them më mirë të heshtë e të fillojë të bëjë punë e jo propagandë boshe. E vetmja fjala që tha sot Ministria e Arsimit përmes një deklarate për mediat ishte që me këtë, do të merret organi i prokurorisë.
 
 

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0030970573425293
    array(1) { ["section"]=> string(84) "skandal-me-provimin-e-matematikes-maturantet-per-in-tv-po-kjo-eshte-teza-video-61630" }