INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Të shtëna me armë në Kanada, të paktën katër të vdekur

Të shtëna me armë në Kanada, të paktën katër të vdekur

Publikuar më: 15:01 10-08-2018

Të paktën katër vetë, duke përfshirë dy oficerë policie, u vranë në një sulm me armë në qytetin lindor kanadez të Fredericton, në New Brunswick. Policia e Fredericton tha në një postimin në Twitter se kishin marrë një të dyshuar në paraburgim. Policia i ka kërkuar banorëve të shmangin zonën ku janë është hapir zjarr, pasi hetimi është ende në vazhdim. Rrethanat e ngjarjes janë të paqarta në këtë pikë. "Lajme të tmerrshme vijnë nga Frederikton," tha kryeministri kanadez Justin Trudeau në Twitter. "Zemra ime shkon te të gjithë të prekur nga të shtënat e mëngjesit. Ne jemi duke e ndjekur situatën nga afër".
Rriten krimet e armëve
Krimet e armëve janë rritur në Kanada, ku ligjet janë më të rrepta se ato në Shtetet e Bashkuara, vitet e fundit kryesisht për shkak të përhapjes së tyre. Toronto, qyteti më i madh i Kanadasë, ka dëshmuar 241 incidente të sulmeve me armë këtë vit, të cilat kanë rezultuar me 30 vdekje. Muajin e kaluar, një person i armatosur eci poshtë një zyre të zënë Toronto, duke hapur zjarr e duke vrarë dy njerëz dhe plagosur 13 të tjerë para se të vdiste në një shkëmbim me armë zjarri me policinë.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0031089782714844
    array(1) { ["section"]=> string(59) "te-shtena-me-arme-ne-kanada-te-pakten-kater-te-vdekur-68076" }