INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Volkswagen dhe Hyundai së shpejti me makina self driver [VIDEO]

Volkswagen dhe Hyundai së shpejti me makina self driver [VIDEO]

Publikuar më: 14:51 04-01-2018

Dy nga prodhuesit më të mëdhenj të automobilave në botë Volkswagen dhe Hyundai kanë arritur marrëveshje për të ndërtuar automjete autonome.

Dy kompanitë kanë njoftuar këtë të enjte se kanë nisur një partneritet me Aurora Innovation për të prodhuar makina që mund të ecin pa shofer.

Përfaqësues të Hyundai kanë deklaruar se do përdorin teknologjinë e Aurora në tek furnizimi me karburant i mjetit.

Ndërsa Volkswagen po planifikon që të përdor teknologjinë e veturës së Aurorës për një shumë llojshmëri automjetesh si anije, fugon, kamion.

Për të dyja kompanitë ndërtimi i këtyre automjeteve self driver pritet të nis në 2021.

Aurora automjeti që u prodhua në fund të vitit 2016 ka tërhequr vëmendjen e industrisë së automobilave për shkak të sistemit të saj self driver.

Sipas prodhueseve, Aurora është një makinë që pritet të sjell siguri në transportin publik dhe më gjerë duke shpëtuar shumë jetë njerëzish.

Çdo vit, 1.25 milionë njerëz humbasin jetën nga aksidentimet e makinave në mbarë botën dhe sipas specialisteve heqja e shoferëve mund të rris sigurinë.

 

 

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.00098204612731934
    array(1) { ["section"]=> string(61) "volkswagen-dhe-hyundai-se-shpejti-me-makina-self-driver-46623" }