INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Zbulohet objekti i rrallë/ Përdorej 500 vite më parë për orientimin e marinarëve në det [VIDEO]

Zbulohet objekti i rrallë/ Përdorej 500 vite më parë për orientimin e marinarëve në det [VIDEO]

Publikuar më: 18:24 24-10-2017

Një objekt i rrallë është zbuluar nga arkeologët në oqeanin indian.
Bëhet fjalë për një astrolabë, objekt që përdorej nga marinarët për të matur lartësinë e diellit mbi horizontin për të përcaktuar vendndodhjen dhe drejtimin se nga duhet të lundronin.
Nga analizat e para besohet se objekti i gjetur është i punuar me bronz dhe ka një diametër 17.5 cm, i trashë 2milimieter dhe i përket periudhës 1495 deri 1500.
Pas një skanimi me laser nga shkencëtarët në Universitetin e Warwick u zbulua se astrolabi është i ndarë në 5 gradë, ku se cila gradë tregon një drejtim të caktuar.
Deri tani ky është objekti më i vjetër që është gjetur që përdorej nga paraardhësit tanë për orientim.

 

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0011692047119141
    array(1) { ["section"]=> string(92) "zbulohet-objekti-i-rralle-perdorej-500-vite-me-pare-per-orientimin-e-marinareve-ne-det-39903" }