INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Bota e artit në zi! Ndahet nga jeta aktorja e mirënjohur! [FOTO]

Bota e artit në zi! Ndahet nga jeta aktorja e mirënjohur! [FOTO]

Publikuar më: 20:01 22-12-2019

Është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 89 vjeçare aktorja e mirënjohur e dhjetëra roleve në teatër dhe kinema, Marika Kallamata.

Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e Kulturës, Elva Margariti, e cila ka shprehur ngushëllimet e saj për ndarjen nga jeta të aktores.

Me anë të një postimi, minstrja Margariti ka bërë me dije se homazhet për aktoren do të bëhen ditën e nesërme në ambientet e ‘ArTurbinës’ nga ora 11:00-13:00.

Marika Kallamata ka luajtur dhjetëra role në kinema dhe teatër ku veçohen rolet në filmat ‘Kur xhirohej një film’, ‘Kur hapen dyert e jetës’. Ndër të tjera aktorja është nderuar më parë edhe me titullin ‘Artiste e Merituar’.

Kallamata mbahet mend edhe si gjyshja e përrallave në emisionin e përrallave me fëmijë që e jepte për vite me rradhë në orën 6:15 pasdite në radio dhe në RTSH.

Postimi i ministres së Kulturës, Elva Margariti:

U prehsh na paqe e dashura jonë, që na e përkunde fëmijërinë me mijëra fantazi! Homazhet do të mbahen nesër, në ambientet e "arTurbinës", nga ora 11:00-13:00", shkruan Margariti.

LOSG.jpg

Article Logic
Execution time: 0.0035469532012939
array(1) { ["section"]=> string(67) "bota-e-artit-ne-zi-ndahet-nga-jeta-aktorja-e-mirenjohur-foto-103560" }