INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
E dini çfarë është “Gaslighting”? Mësoni si t’i dalloni shenjat e saj në marrëdhënien tuaj!

E dini çfarë është “Gaslighting”? Mësoni si t’i dalloni shenjat e saj në marrëdhënien tuaj!

Publikuar më: 00:36 09-01-2019

Kur jeni në një marrëdhënie, mund të jetë e vështirë të dalloni se çfarë konsiderohet sjellje normale dhe çfarë jo. Gjërat që nga jashtë mund të duken të çuditshme për njerëzit e tjerë mund të mos ju shqetësojnë ose shkaktojnë pakënaqësi.

Por si ta kuptoni kur sjellja kalon kufijtë, kur ekuilibri shkon shumë larg dhe po bën kompromise ku nuk duhet të jeni apo të pranoni sjellje që në fakt janë toksike? Ndonjëherë mund të jetë e vështirë t’i shohësh gjërat me objektivitet kur verbohesh nga dashuria ose thjesht ndjehesh i mbërthyer.

Çfarë është gaslighting?

Gaslighting mund të jetë një fjalë e panjohur, por përvoja do të na njohë me shumë njerëz që kanë përjetuar marrëdhënie kontrolluese. Ajo përshkruan një situatë ku një pjesë psikologjikisht manipulon tjetrën, duke i bërë ata të dyshojnë në versionin e tyre të ngjarjeve, apo edhe në mendjen e tyre.

Për shembull, nëse besoni që partneri juaj është i pabesë, në vend që të bisedoni rreth shqetësimeve tuaja, ai ju quan të çmendur ose emra të tjerë nënçmues.

Pse ky term? Ajo vjen nga ‘Light Gas’, një shfaqje e vitit 1938 rreth një çifti të martuar, në të cilën një burrë abuziv e bën gruan e tij të besojë se ajo është çmendur.

Si duket dhe ndjehet ndikimi i gaslighting?

Katie Ghose, shefe ekzekutive e ndihmës së gruas, tha: “Nga puna jonë me të mbijetuarat, ne e dimë se autorët e abuzimit në familje do të përdorin çdo taktikë që kanë në dispozicion për të ushtruar pushtetin dhe kontrollin mbi të mbijetuarat.

Ghose tha se teknikat e përdorimit të gaslighting përfshijnë dyshimin e kujtesës suaj për një incident, duke minimizuar mendimet ose ndjenjat tuaja, duke ju akuzuar se gënjeni, duke mohuar gjëra si premtimet që janë bërë dhe tallen me ju për “ide të gabuara”.

“Kjo formë e abuzimit mund të jetë delikate dhe për këtë arsye disa nga shenjat që duhet të shihen janë: nëse jeni duke menduar për herë të dytë gjatë gjithë kohës, ndjeheni të hutuar, gjeni veten gjithmonë duke i kërkuar falje partnerit tuaj, keni vështirësi në marrjen e vendimeve të thjeshta dhe gjeni informacione nga miqtë dhe familja kështu që ju nuk duhet të shpjegoni apo të nxirrni justifikime për partnerin tuaj”.

Kur ndodh kjo?

Gaslighting mund të ndodhë në çdo marrëdhënie – platonike ose romantike dhe fillon të zhvillohet që nga lindja e marrëdhënieve njerëzore.

Pse Gaslighting është problematik?

Marrëdhënia e të gjithëve është e ndryshme dhe disa njerëz mund të besojnë se kjo ka të bëjë vetëm me mënyrën se si ata ndërveprojnë me partnerin e tyre. Por gaslighting duhet të merret seriozisht – kjo është një formë abuzimi, sipas Martin Burroë, këshilltar i praktikës së lartë në mbështetjen e marrëdhënieve.

Pra, pse njerëzit bëjnë gaslight?

Burrow thotë: “Ndonjëherë një person që është i gazuar nuk e kupton se po e bëjnë këtë dhe janë të shtyrë pa vetëdije nga pasiguritë e tyre.” Megjithatë, në raste të tjera ata do ta bëjnë atë qëllimisht, thotë Burrow. “Të bësh dëm të vërtetë në mirëqenien e partnerit të tyre”.

Burrow thotë: “Kjo është një formë e abuzimit që mund të përfshijë manipulimin dhe dëmtimin e vetëbesimit të një personi, ndonjëherë deri në atë pikë ku ata vënë në pikëpyetje mendjen e tyre. Gaslighting mund të përdoret si një mënyrë për të kontrolluar një partner, diçka që kurrë nuk është e pranueshme. “

Article Logic
Execution time: 0.003695011138916