INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Flakët pushtojnë kryeqytetin, vazhdojnë zjarret në Australi

Flakët pushtojnë kryeqytetin, vazhdojnë zjarret në Australi

Publikuar më: 12:31 02-02-2020

Prej muajsh Australia është e pushtuar nga flakët dhe situata duket se nuk ka ndërmend të normalizohet.

Së fundmi një zjarr masiv i cili ka dalë jashtë kontrollit në një të pestën e territorit të kryeqytetit Australian, ka shkatërruar 20 shtëpi dhe po kërcënon shumë jetë njerëzish.

Zjarri i frikshëm ka djegur më shumë se 52,000 hektarë deri më tani dhe tymi i madh po e bën të vështirë për aeroplanët që të fluturojnë nëpër zona të caktuara.

Autoritetet vendase u kanë bërë thirrje banorëve të largohen nga banesat dhe të gjejnë strehime alternativë.

Temperaturat e larta dhe moti i thatë favorizojnë përhapjen e flakëve.

Temperaturat në Australi kanë shkuar deri në 49 gradë.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0031921863555908
    array(1) { ["section"]=> string(65) "flaket-pushtojne-kryeqytetin-vazhdojne-zjarret-ne-australi-104039" }