INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Ja PSE nuk duhet të jeni shumë ‘miqësorë’ në vendin e punës

Ja PSE nuk duhet të jeni shumë ‘miqësorë’ në vendin e punës

Publikuar më: 22:24 25-03-2020

Që në moshë të hershme ne na mësojnë që të sillemi mirë me të tjerët dhe t’i trajtojmë njerëzit ashtu siç dëshirojmë të trajtohemi. Ndërsa rritemi kjo mendësi përkthehet në mënyrën se si ne sillemi në punë. Por, a është e mundur që të sillesh gjithnjë siç duhet dhe mirë me të gjithë në vendin e punës?

Sipas një sondazhi ka rezultuar se të qenit tepër miqësor me njerëzit në punën tuaj mund t’ju lërë mbrapa me vendin tuaj të punës. Për të qenë më të qartë ajo çka rezultonte në sondazh ishte fakti që një sjellje shumë e mirë mund të bëjë të dështoni në punën tuaj. Por kjo nuk do të thotë se ju duhet të silleni keq, por të dini t’i tregoni vendin të tjerëve atëherë kur duhet.


Ja 8 mënyra të cilat tregojnë se si të qenit tepër miqësorë në punë mund t’ju kthehet mbrapsht si boomerang e t’ju dëmtojë.

Mund të dukeni të mërzitshëm

Njerëzit mund të mos ju dëgjojnë

Të tjerët mund të përfitojnë nga ju

Njerëzit mund të kenë pritshmëri më ta larta për shkak të sjelljes suaj

Mund të ngjani të dyshimtë

Mund të mos respektoheni sa duhet

Ndoshta do të filloni të jepni më shumë seç duhet nga koha juaj

Do të përfundoni duke u ndjerë të neglizhuar.

Article Logic
Execution time: 0.0073409080505371