INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
2018 viti i shkencës dhe teknologjisë, ja shpikjet që na presin këtë vit [VIDEO]

2018 viti i shkencës dhe teknologjisë, ja shpikjet që na presin këtë vit [VIDEO]

Publikuar më: 11:56 02-01-2018

Viti 2018 do të jetë një vit tejet I ngarkuar për shkencën dhe tekonlogjinë.
Specialistët të cituar nga Euroneës na tregojnë se cfarë do të ndodh në muajt në vijim. Ats shprehen se 2018 do të sjell 5 tërmete të forta
Te rejat ne hapsire për vitin 2018
Priten 3 eklipse te plota henore (i pari ne 31 Janar) dhe 2 eklipse te pjesshme diellore.Njerezimi nga ana tjetër do ta ketë vemendjen
duke eksploruar pertej planetit tone. Ja disa nga eventet kyce.Ne korrik 2018 do te leshohet nje anije kozmike per ne diell. NASA po e promovon si misionin e pare per te prekur Diellin.Kjo anije do te fluturoje rreth 5milion km nga fotosfera pritet që ajo te sjell informacione shume te vlefshme rreth hapsires dhe motit.
Anija kozmike BepiColombo do te niset nga fundi 2018 per nje udhetim 7-vjecar ne Merkur, duke shënuar misionin e pare europian ne zemer te ketij planeti
Shume satelite te rinj priten rreth tokes. Nje nga me interesantet do te jete Aeolus, sateliti I pare qe mat eren nga hapsira duke ofruar nje pikepamje unike qe do te permiresoje parashikimet e motit
Flota vezhguese e Komisionit Europian do te lancoje Sentiel 3-b dhe sistemi navigcionit Galileo do te leshoj 4 satelit te rinj duke e plotesuar 100% sistemin e tyre
Serish ne Mars do te dergohen robote te cilet do te sjellin info rreth aktivitetit te termeteve dhe perberjes se planetit ne menyre qe te studiohen shanset per te jetuar atje.

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0022280216217041
    array(1) { ["section"]=> string(77) "2018-viti-i-shkences-dhe-teknologjise-ja-shpikjet-qe-na-presin-kete-vit-46455" }