INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
A jemi të vetmit në univers? Një grup shkencëtarësh mendojnë që jo, ja pse

A jemi të vetmit në univers? Një grup shkencëtarësh mendojnë që jo, ja pse

Publikuar më: 17:58 16-05-2018

A jemi të vetmit në këtë planet, univers, botë? Kjo ka qene pyetja që ka munduar njerëzimin për shekuj me radhë.

Kërkimet e shumta që janë realizuar kanë hidhur shpesh herë poshtë njeri tjetrin.

Të gjitha studimet e deritanishme janë mbledhur nga një grup shkencëtar të Anglisë, Australisë dhe Holandës dhe pasi i shqyrtuan kanë arritur në një përfundim.

Ata thanë, po, ne s'jemi të vetmit njerëz që jetojmë ka dhe të tjerë në universet paralele. Shkencëtarët përdorën një program të quajtur Evolucioni dhe Kuvendi i Galaxisë i cili stimulon lindjen, jetën dhe vdekjen e universeve. Në çdo simulim, studiuesit rregulluan sasinë e energjisë së errët të pranishme në atë univers, duke filluar nga 0 deri në disa qindra herë më të madhe sesa në universin tonë.

Dhe arritën në lajmin e mirë ese dhe në universet me 300 herë më shumë energji të errët si jona, ka jetë.

Njëri prej autorëve të studimit profesor Pascal Elahi deklaroi se univers ynë po zgjerohet fal shtytjes së vazhdueshme të energjisë së zezë dhe nëpërmjet shkallës së zgjerimit pritet të shfaqen më shumë hapësira boshe të cilat kanë jetuar në këtë errësirë me ligje fizike ndryshe nga ato tonat.

Shkencëtarët theksuan se ideja që universi jonë është i vetmi, duhet të ndryshoj sepse aty jashtë ka shumë botë të tjera që nuk janë shkelur nga njeriu, por që padyshim ka jetë.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0080158710479736
    array(1) { ["section"]=> string(78) "a-jemi-te-vetmit-ne-univers-nje-grup-shkencetaresh-mendojne-qe-jo-ja-pse-58572" }