INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
E kemi seriozisht! Ky mesazh në WhatsApp dhe Messenger mund t’ju shkatërrojë telefonin, bëni kujdes! [FOTO]

E kemi seriozisht! Ky mesazh në WhatsApp dhe Messenger mund t’ju shkatërrojë telefonin, bëni kujdes! [FOTO]

Publikuar më: 18:31 09-05-2018

Nga dita në ditë, mesazhe të shumta dhe të ndryshme, të cilat mbartin viruse që bllokojnë dhe infektojnë telefonin, vijnë në celularët tanë.

Kohët e fundit po përhapet një tjetër mesazh me një pikë të zezë.

Në të shkruhet:

Nëse prek piken e zezë, WhatsApp-i do bllokohet".

Nëse edhe juve u ka ardhur një mesazh i tillë, duhet të bëni kujdes dhe të mos e klikoni.

Bëhet fjalë për një "mesazh vrasës”, i cili po qarkullon kohët e fundit në aplikacione si Whatsapp dhe Messenger.

foto1.jpg

 

Problemi në fjalë duket se ka prekur për momentin vetëm telefonat që përdorin sistemin “Android”.

Në celularët e vjetër apo pak të fuqishëm, problemet e bllokimit janë më të dukshme krahasuar me ata të gjeneratës së fundit të cilët arrijnë “ta marrin veten nga bllokimi”, në pak sekonda.

Mesazhi në fjalë është i formuar nga disa shkronja të padukshme, dhe kur klikohet provokon një dekodifikim të sistemit opreativ të telefonit duke sjellë si pasojë bllokimin e këtij të fundit, sipas joq. Telefonat e rinj të cilët kanë një fuqi të madhe llogaritëse, arrijnë të zhbllokohen në një periudhë të shkurtër kohore në krahasim me modelet e vjetra të cilët duan minuta të tëra për “të marrë veten”.

Ndërsa sa i përket iPhonëve, aktualisht nuk ka asnjë sinjalizim.

fotot2.jpg

 

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0070781707763672
    array(1) { ["section"]=> string(102) "e-kemi-seriozisht-ky-mesazh-ne-whatsapp-dhe-messenger-mund-t-ju-shkaterroje-telefonin-beni-kujde-57840" }