INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
E rrallë! Zbulohet qyteti ku fliten 150 gjuhë[FOTO]

E rrallë! Zbulohet qyteti ku fliten 150 gjuhë[FOTO]

Publikuar më: 09:32 11-01-2018

Një qytet i rrallë ndodhet në Suedi. Ai quhet Malmö dhe nga madhësia është qyteti i tretë më i madh i Suedisë. Nëse do ta vizitoni Malmö ju do të kupton se ai është  shumë i veçantë pasi do takoheni me shumë njerëz të ndryshëm dhe do të dëgjoni 150 gjuhë të ndryshme.
Malmö ka 310 mijë banorë. Rreth 43% e popullsisë janë më origjinë të huaj po rezidentë, 31% janë lindur jashtë Suedisë apo 99.788 njerëz dhe 11% ose 35.721 persona kanë të lindur në Suedi, por me prindër jo suedezë. Ai është dhe një qytet i bukur me parqe të shumta, biblioteka, muze të teknologjisë, kullën HSB, mbetjet e kalasë së vjetër Malmöhus e ndërtuar nga Erik Pomerania në 1434.

malmo2.jpg

malmo.jpg

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.00098800659179688
    array(1) { ["section"]=> string(55) "e-rralle-zbulohet-qyteti-ku-fliten-150-gjuhe-foto-47219" }