INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Kosova, shtet i pavarur! Anëtari i Presidencës së Bosnje Hercegovinës zemëron Serbinë

Kosova, shtet i pavarur! Anëtari i Presidencës së Bosnje Hercegovinës zemëron Serbinë

Publikuar më: 14:37 11-10-2018

Serbia provokohet nga deklarata e anëtarit të sapozgjedhur të presidencës së Bosnje dhe Hercegovinës, Zheljko Komsiç. Pas  Bakir Izetbegoviçit i cili deklaroi se presidenca e Bosnje Hercekovinës duhet  ta kishte njohur me kohë, Kosovën edhe anëtari më i ri  mbajti të njëjtin qëndrim. Komsiç tha se për të Kosova është një shtet i pavarur.  I menjëhershëm ka qenë reagimi i ministrit të Jashtëm serb Ivica Daçiç, i cili i konsideroi këto deklarata si provokime.  

"Anëtari i sapozgjedhur kroat i presidencës së Bosnje dhe Herzegovinës (BiH), Zheljko Komsiç, ende nuk ka marrë detyrën, dhe ai tashmë ka nisur ta provokojë Serbinë me deklaratën e tij, Ai beson se Kosova është shtet i pavarur dhe unë personalisht konsideroj se Republika Serbe (njësia serbe në BiH) mund të jetë një shtet i pavarur nëse Kosova mundet, por Serbia ka një politikë të jashtme zyrtare që njeh integritetin territorial të BiH, "-u shpreh Daçiç në mediet serbe. 

Sipas tij, Komsiç duhet ta dijë se tani se politika e jashtme e shtetit është vetëm ajo që vendos Kryesia. " Bosnje dhe Hercegovina nuk e njohu Kosovën dhe nëse anëtarët e Presidencës nuk respektojnë integritetin territorial të Serbisë, ata duhet të dinë se po dëmtojnë marrëdhëniet miqësore, si dhe të provokojnë reagimin tonë reciprok. Përkundrazi, është më mirë të kthehemi në bashkëpunim dhe një e ardhme e përbashkët, "përfundoi Daçiç.  Komsiç i tha Deutsche Welle të mërkurën se Kosova është "një shtet i pavarur për të", por shtoi se për sa kohë të jetë Milorad Dodik në Presidencë, nuk ka gjasa që së Bosnje dhe Hercegovinës të ndryshojë vendimin e saj mbi Kosovën".

 

Kosova, shtet i pavarur!

Anëtari i Presidencës së Bosnje Hercegovinës zemëron Serbinë

Serbia provokohet nga deklarata e anëtarit të sapozgjedhur të presidencës së Bosnje dhe Hercegovinës, Zheljko Komsiç. Pas Bakir Izetbegoviçit i cili deklaroi se presidenca e Bosnje Hercekovinës duhet  ta kishte njohur me kohë, Kosovën edhe anëtari më i ri mbajti të njëjtin qëndrim. Komsiç tha se për të Kosova është një shtet i pavarur.  I menjëhershëm ka qenë reagimi i ministrit të Jashtëm serb Ivica Daçiç, i cili i konsideroi këto deklarata si provokime.

"Anëtari i sapozgjedhur kroat i presidencës së Bosnje dhe Herzegovinës (BiH), Zheljko Komsiç, ende nuk ka marrë detyrën, dhe ai tashmë ka nisur ta provokojë Serbinë me deklaratën e tij, Ai beson se Kosova është shtet i pavarur dhe unë personalisht konsideroj se Republika Serbe (njësia serbe në BiH) mund të jetë një shtet i pavarur nëse Kosova mundet, por Serbia ka një politikë të jashtme zyrtare që njeh integritetin territorial të BiH, "-u shpreh Daçiç në mediet serbe.

Sipas tij, Komsiç duhet ta dijë se tani se politika e jashtme e shtetit është vetëm ajo që vendos Kryesia. " Bosnje dhe Hercegovina nuk e njohu Kosovën dhe nëse anëtarët e Presidencës nuk respektojnë integritetin territorial të Serbisë, ata duhet të dinë se po dëmtojnë marrëdhëniet miqësore, si dhe të provokojnë reagimin tonë reciprok. Përkundrazi, është më mirë të kthehemi në bashkëpunim dhe një e ardhme e përbashkët, "përfundoi Daçiç. Komsiç i tha Deutsche Welle të mërkurën se Kosova është "një shtet i pavarur për të", por shtoi se për sa kohë të jetë Milorad Dodik në Presidencë, nuk ka gjasa që së Bosnje dhe Hercegovinës të ndryshojë vendimin e saj mbi Kosovën".

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0086619853973389
    array(1) { ["section"]=> string(89) "kosova-shtet-i-pavarur-anetari-i-presidences-se-bosnje-hercegovines-zemeron-serbine-74878" }