INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Ndëshkimi i fëmijëve

Ndëshkimi i fëmijëve

Publikuar më: 09:44 14-05-2018

Ndëshkimi i fëmijëve nuk duhet të jetë i lidhur me ushqimin apo gjumin.

Shpesh prinderit, kur humbin durimin me femijet, pasi nuk iu binden, i ndeshkojne duke mos i lejuar te konsumojne nje ushqim apo embelsire qe u pelqen ose i dergojne per te fjetur. Shprehjet: “nuk ke për të ngënë”, apo “shko të flesh”, jane ende ne perdorim edhe pse tashme dihet qe kane efekt negativ e deri gjymtues per femijen. Studimet tregojnë, se çfaqja e bulimisë në adoleshencë, ka në themel edhe këto eksperienca te femijerise te cilat pengojne dhe ngaterojne perceptimin e ushqimit ne menyre te drejte. ushqyerja si procesi baze i mbijeteses per cdo gjallese dhe sebashku me gjumin nuk duhen perfshire ne teknikat dhe metodat e ndeshkimit. Ato jane ne rradhe te pare procese te rendesishme psiqike qe lidhen me ekzistencen. Dhe kur nje femije kercenohet me elementet e ekzistences, nuk fitohet asgje e mire pervecse eshte kultivuar frika dhe dyshimi qe i ben te huaj njerezit me njeri tjetrin. Dhe kur jemi të huaj në familje, si mund të jemi miqësor me të tjerët.

Me leje të posaçme nga Lira Gjika.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0027401447296143
    array(1) { ["section"]=> string(26) "ndeshkimi-i-femijeve-58263" }