INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Problemet financiare vënë në rrezik zemrën

Problemet financiare vënë në rrezik zemrën

Publikuar më: 12:27 10-01-2019

Stresi, humori i keq dhe problemet financiare mund të dëmtojnë shëndetin. Nëse vazhdojnë për një periudhë të gjatë ato mund të jenë fatale. Problemet financiare, sidomos nëse përsëriten me kalimin e kohës, i ekspozojnë njerëzit ndaj një rreziku të vërtetë të vuajtjes nga çrregullimet kardiovaskulare dhe, në përgjithësi të vdekjes për shkaqe të ndryshme . Në këtë përfundim ka arritur një studim i Universitetit të Miamit, i cili analizoi ndikimin e pasigurisë ekonomike në shëndetin e gati katër mijë të rriturve të rinj amerikanë. Studimi shpjegojnë autorët  del në konkluzionin se sot kushtet ekonomike të shumë amerikanëve të rinj janë përkeqësuar krahasuar me disa dekada më parë. Një situatë që për fat të keq pasqyron me shumë besnikëri atë që vërehet edhe në vendin tonë. Për të trajtuar këto shqetësime, studiuesit përdorën të dhëna të mbledhura nga Zhvillimi i Rrezikut të Arterisë Koronare në Të Rinj, një studimi gjatë që përfshiu mijëra amerikanë të rinj që nga fillimi i viteve 1990. Në këtë mënyrë ata ishin në gjendje të vlerësonin se fitimet e rreth 4 mijë pjesëmarrësve kishin ndryshuar midis 1995 dhe 2005. Dhe si shëndeti i tyre më pas ndryshoi në dekadën e ardhshme, midis 2005 dhe 2015. Duke parë në veçanti rastet e paqëndrueshmërisë financiare, të përcaktuara në terma të një rënie prej 25% të disponueshmërisë financiare gjatë një periudhe dyvjeçare. Kështu analizimi i të dhënave zbuloi se një kolaps financiar rriti me gati 200% rrezikun e vdekjes brenda 10 viteve, me shumë persona që vuajnë nga një çrregullime kardiovaskulare të tilla si sulmi në zemër, goditje ose dështimi i zemrës.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.01354193687439
    array(1) { ["section"]=> string(48) "problemet-financiare-vene-ne-rrezik-zemren-83986" }