INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Publikohet harta e sulmeve terroriste, ja shteti me humbjen më të madhe në njerëz [VIDEO]

Publikohet harta e sulmeve terroriste, ja shteti me humbjen më të madhe në njerëz [VIDEO]

Publikuar më: 14:14 06-11-2017


Sulmet terroriste prej vitesh po kërcënojnë jetën e shumë njerëzve dhe rrënimin e shteteve.

Çdo vit shtohet një organizatë terroriste më shumë që kërcënon botën.

Së fundmi është publikuar një hartë që tregon se si janë përhapur ndër vite këto sulme.

Kjo hartë tregon numrin e viktimave, shtetet kur kane ndodhur sulmet e para dhe shtetet që janë prekur më shumë nga sulmet terroriste.

Duke përdorur të dhënat e nxjerra nga Universiteti i Maryland dhe Insituti Igarape, kjo hartë tregon rajonet më të goditura nga terrorizimi dhe se si ky fenomen është përhapur në të gjithë botën.

Në hartë janë ekspozuar sulmet që kanë tronditur botën në këto 3 dekadat e fundit, ku shteti që ka pësuar humbjen më të madhe kaq qenë në SHBA ku në vitin 2001 rreth 3.000 persona humbën jetën si pasojë e një sulmi në një qendër tregtare në Nju Jork.

 

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0037729740142822
    array(1) { ["section"]=> string(92) "publikohet-harta-e-sulmeve-terroriste-ja-shteti-me-humbjen-me-te-madhe-ne-njerez-video-41086" }